Botox – toksyna czy skuteczny wygładzacz zmarszczek?

Działanie botoksu polega na ograniczaniu pracy mięśni odpowiedzialnych za ekspresję emocji na twarzy, których czynność przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych. Najczęściej botox stosowany jest do usuwania zmarszczek kąta oka (tak zwane kurze łapki) lub zmarszczek pionowych i poziomych na czole. Określenie botox jest obecnie stosowane jako domyślnie jako synonim preparatów, w których składzie znajduje się toksyna botulinowa typu A, jednak mają one różne nazwy handlowe.

Usuwanie zmarszczek botoxem daje efekty po około 5 dniach – wtedy widać pierwsze rezultaty wstrzyknięcia toksyny. Efekt jest niestety nietrwały, bo zabieg botoxem trzeba powtórzyć po około 6 miesiącach. To jak długo widoczny będzie efekt usunięcia zmarszczek w naszym przypadku zależy od predyspozycji organizmu – w przypadku każdego z nas, botox zostanie wchłonięty przez organizmu po różnm czasie. Na czas utrzymania się efektów usunięcia zmarszczek botoxem wpływa także tryb życia (aktywność fizyczna) oraz to, jak będziemy dbać o skórę po zabiegu wstrzyknięcia botoxu, oraz to, czy poddamy się później także innym zabiegom medycyny estetycznej.

Usuwanie zmarszczek botoksem polega na wstrzyknięciu do mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie zmarszczek mimicznych, preparatu zawierającego toksynę botulinową. Lekarz medycyny estetycznej obserwuje mimikę naszej twarzy zanim wykona zastrzyk – u każdego zmarszczki mimiczne tworzą się inaczej, a waże jest to, żeby botox został precyzyjnie podany dokładnie do tego mięśnia, który chcemy unieruchomić. Botox w pierwszych momentach po wstrzyknięciu wypełnia ubytek tkanki, czyli wizualnie wypełnia zmarszczki. Następnie blokuje przekaźnictwo nerwowe do wybranego mięśnia, gdzie został podanych preparat z botoxem. Uniemożliwia skurcze tego mięśnia – to wrażenie, kiedy marszczymy czoło, a nic się nie dzieje – bezcenne 🙂

Botox zalicza się do grupy wypełniaczy wchłanianych stopniowo przez organizm. Wchłanianie toksyny botulinowej nie dzieje się “od razu”, jest procesem stopniowym. Dlatego też po zabiegu – a właściwie po kilku miesiącach po zabiegu – zaczniemy stopniowo odzyskiwać kontrolę nad sparaliżowanym mięśniem.

Jak to się dzieje, że jad kiełbasiany (botox) to trucizna, a jednak daje tak spektakularne efekty wypełnienia zmarszczek mimicznych, nie czyniąc nam przy tym żadnej szkody? Otóż toksyna botulinowa typu A stosowana w medycynie estetycznej i kosmetologii ma odpowiednie stężenie pałeczek jadu kiełbasianego, które jest bezpieczne dla organizmu. Podaje się też zazwyczaj bardzo niewielką ilość preparatu botoxu.

Więcej o tym czym jest jad kiełbasiany: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad_kiełbasiany

Niektóre panie chętnie poddałyby się zabiegowi wypełnienia zmarszczek botoxem jednak boją się nienaturalnego efektu nieruchomej maski na twarzy po zabiegu. Nie ma jednak czego się obawiać!

Botox na twarz to zabieg bezpieczny, jeżeli przeprowadzony prawidłowo przez specjalistę medycyny estetycznej w sprawdzonym gabinecie, nie niesie za sobą ryzyka trwałego porażenia twarzy. Wiadomo, że we wszystkim należy znać umiar – dlatego też te nieruchome twarze to efekt za dużej liczby zabiegów w krótkich odstępach czasu, a nie coś co ma miejsce po każdym zabiegu wstrzyknięcia botoxem!

Warto zaznaczyć, że zabieg botokem na twarz można wykonywać cały rok (niektóre zabiegi jest najlepiej wykonywać np. w zimie, kiedy mniejsza jest ekspozycja na promieniowanie UV). Preparat z botoksem można podawać także osobom młodym, jako zabieg profilaktyki anti-aging. Botox pomaga zwalczać zmarszczki mimiczne zanim te zostaną utrwalonymi bruzdami – tych drugich już trudniej jest się pozbyć, nawet tymi najlepszymi zabiegami medycyny estetycznej.

Więcej o wypełnianiu zmarszczek botuliną dowiecie się z artykułu:

Skuteczne usuwanie zmarszczek toksyną botulinową – wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zabieg

One thought on “Botox – toksyna czy skuteczny wygładzacz zmarszczek?

  1. Wygładzałam sobie jakoś 6 miesięcy temu zmarszczki pionowe na czole, tzw. lwia zmarszczka, efekt super no i minęło pół roku a efekt taki sam jak zaraz po zabiegu! polecam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close