Powiększanie i modelowanie ust – kwas hialuronowy, botox

Kto z nas nie chciałby już na zawsze cieszyć się czerwienią pełnych i jędrnych ust? Ahh… marzenia! Niestety wraz z wiekiem usta tracą na swojej naturalnej objętości, zanika kontur ust, zatarciu ulega odróżniający się intensywny koloryt warg w porównaniu z kolorem cery. Toksyna botulinowa doskonale sprawdza się jako naturalny, bezpieczny sposób na powiększenie ust, wymodelowanie ich konturu i przywrócenie intensywnej czerwieni ust, która przeminęła wraz z wiekiem… na szczęście nie na zawsze! Ostrzykiwanie ust kwasem hialuronowym pozwala również podnieść nieco kąciki ust oraz podkreślić kontur i granicę pomiędzy wargami a skórą otaczającą usta. Zastrzyki z botoksu pozwalają również odtworzyć rynienkę znajdującą się pomiędzy nosem a górną wargą. Botox jest również wykorzystywany w innych zabiegach medycyny estetycznej jako doskonały preparat wypełniania pierwszych zmarszczek mimicznych, w profilaktyce anti aging i jako skuteczna metoda wypełniania utrwalonych zmarszczek i bruzd.

Do kogo skierowane są zabiegi powiększania ust botoxem?

Czy zabieg botoxem jest bolesny? Możnaby sądzić, że żeby osiągnąć piękny kształt pełnych ust trzeba nieco pocierpieć – nic bardziej mylnego! Zabieg ostrzykiwania ust botoxem przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu powiększenia czy modelowania ust nie trzeba się specjalnie przygotowywać – to w zasadzie zabieg, na który można wyskoczyć z biura w czacie przerwy na lunch i wrócić do pracy już z wymarzonym kształtem bajecznych ust 🙂 Podanie botoxu trwa tylko kilkadziesiąt minut, a po około godzinie wraca czucie wokół ust, ponieważ znieczulenie lokalne ustępuje po tym czasie.

Kiedy widać pierwsze efekty wymodelowania ust po kwasie?

Po około 2-3 dniach widoczne są pierwsze zauważalne efekty wypełnienia ust. Średnio po tygodniu wyklarowuje się finalny efekt powiększenia ust, który utrzymuje się nawet do 9 miesięcy. Czas utrzymania efektów zależy indywidualnie od organizmu pacjenta, 9 miesięcy to jedynie przykład, by urealistycznić trwałość botoxu.

Kiedy zauważymy, że nasze usta stopniowo wracają do kształtów sprzed zabiegu, nie ma przeciwwskazań, aby ponowić wizytę w gabinecie medycyny estetycznej celem dostrzyknięcia toksyny. Zanim jednak zdecydujemy się na powtórzenie zabiegu z botoxem, lekarz musi potwierdzić naszą kwalifikację do zabiegu – od ostatniego powiększenia ust musi minąć kilka miesięcy, aby można było powtórzyć zabieg powiększenia ust botoxem.

Jaka jest różnica między botoxem a innymi wypełniaczami?

Obie substancje podaje się podskórnie w rejonie twarzy, dekoltu i szyi, jednak zasada ich działania jest znacznie inna. Botox powoduje tymczasowy paraliż mięśni, w które zostaje podany – podczas gdy wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy, podaje się w tkanki podskórne.

Wiele portali, zagranicznych i w Polsce, między innymi BBC, regularnie donosi o nieudanych efektach niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów z wykorzystaniem botoxu. Dzięki modzie na chirurgiczne poprawianie urody i wielu celebrytów prezentujących mniej lub bardziej udane efekty wstrzykiwania botoxu, zabiegi z toksyną botulinową stają się coraz bardziej popularne wśród tzw. “millenials“.

Wypełniacze i usuwanie zmarszczek botoxem to zabiegi, które zawsze wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem niepowodzenia; szczególnie jeżeli zamiast do specjalisty medycyny estetycznej, wypełnianie ust botoxem wykonamy w pierwszym lepszym gabinecie kosmetycznym. Do your research! Nie bójmy się wypytać znajomych lub posprawdzać opinie w internecie, w końcu chcemy być pewni, że toksyna zostanie zaaplikowana do wybranych mięśni twarzy z należytą precyzją. Wszystkie zabiegi wypełniania jadem kiełbasianym i kwasem hialuronowym odbywają się za pomocą bardzo cienkiej igły (lekarz wprowadza produkt podskórnie manualnie, w przeciwieństwie do np. zabiegów laserem co2 lub Dermapen). Nie ma – zazwyczaj – potrzeby stosować nieczulenia, ale można poprosić przez zabiegiem lekarza lub asystenta by znieczulił miejsce zabiegu kremem z farmaceutykiem znieczulającym.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – preparaty

Nowoczesne preparaty – wypełniacze ust – to zazwyczaj roztwory kwasu hialuronowego (pochodzenia niezwierzęcego) w roztworze soli fizjologicznej. Cena powiększenia ust kwasem zazwyczaj zakłada wstrzyknięcie ampułki o pojemności 1ml – płacimy “za ampułkę”, nawet jeżeli całość preparatu nie zostanie wykorzystana. Nierzadko lekarz medycyny estetycznej zaleci wstępne podanie ok. 0,2ml na każdą wargę – szczególnie, jeżeli powiększamy usta pierwszy raz. Po pierwsze, zapewnia to niezwykle naturalny, subtelny efekt modelowania ust – bez sztuczności i efektu “kaczych ust”. W kolejnych 2 tygodniach po pierwszym zabiegu możemy bezpłatnie zgłosić się do tego samego lekarza celem wstrzyknięcie reszty wypełniacza. Dzięki spodniowemu zwiększaniu dawki kwasu hialuronowego możemy przekonać się czy efekt powiększenia ust nam się podoba, spełnia nasze oczekiwania. Nierzadko pacjenci nie decydują się na wykorzystanie reszty preparatu, ponieważ uzyskany efekt jest dla nich w zupełności wystarczający.

Na rynku dostępnych jest wiele wypełniaczy o różnym składzie, gęstości i plastyczności materiału – od tego też zależeć będzie cena powiększenia ust. Zazwyczaj warto polegać na opinii specjalisty – to lekarz wie najlepiej, jaki produkt sprawdzi się w naszym przypadku biorąc pod uwagę oczekiwania pacjenta, ale również ogólny stan ust i to, jak bardzo usta mają zostać powiększone. Dobry efekt modelowania ust to taki, kiedy efekt jest delikatny i wygląda całkowicie naturalnie dla ludzi z otoczenia.

Bezpieczeństwo zabiegów wypełniaczami

Czy zabiegi toksyną botulinową i kwasem hialuronowym są bezpieczne? Jakie jest ryzyko takich zabiegów?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to chyba jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Wszelkie skutki uboczne czy alergie są niezwykle rzadkie. Powiększenie ust daje efekt tymczasowy – dlatego to świetna alternatywa dla zabiegów powiększania ust na stałe – chirurgicznego naciągania skóry lub powiększania warg za pomocą implantów. Te dwa ostatnie zabiegi wiążą się z licznymi możliwymi skutkami ubocznymi, pozostawiają również drobne blizny. Efekt takiego zabiegu skalpelem jest oczywiście nieodwracalny. Modelowanie ust kwasem hialuronowym można więc wykonać “na próbę”, zanim zdecydujemy się powiększyć usta na stałe zabiegiem chirurgicznym.

Jak długo utrzyma się efekt? Zależy to nie tylko od preparatu, ale tego, w jakim tempie nasze ciało będzie przyswajać kwas hialuronowy – materiał ten jest bowiem z czasem naturalnie wchłaniany. Wpływają na to indywidualne cechy pacjenta, ale również palenie papierosów czy częste kąpiele słoneczne, wizyty na saunie – długotrwała ekspozycja na ciepło może przyspieszać wchłanianie hialuronu. Warto to więc wziąć pod uwagę.

Zapraszam także do jednego z innych moich postów, który bardziej szczegółowo omawia przebieg zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. 

Bardziej humorystycznie polecam również galerię gwiazd i celebrytów po powiększeniu ust – mniej lub bardziej udanych zabiegów… z resztą oceńcie sami 🙂