Bezoperacyjne powiększanie piersi – czy warto?

Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje kilka bezpiecznych zabiegów niechirurgicznego modelowania i ujędrnienia biustu – po karmieniu piersią, znacznej utracie masy ciała lub po prostu dla pań, które są nie do końca usatysfakcjonowane rozmiarem biustu. Zabiegi powiększania biustu często wykonuje się nie tylko z pobudek czysto estetycznych – są one często wybawienie dla pacjentek zmagających się z ubytkami po operacjach i wypadkach. Pomimo iż najtrwalsze efekty nadal uzyskuje się dzięki operacyjnemu wszczepienie implantów piersiowych, metody mniej inwazyjne zyskują na popularności – szczególnie w obliczu doniesień o nieprawidłowo przeprowadzanych operacjach powiększenia biustu lub komplikacjach po znieczuleniu ogólnym. Nieinwazyjne metody powiększenia piersi to żel hydrofilowy Aquafilling, wypełnianie kwasem hialuronowym o odpowiedniej konsystencji i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową.

Wskazania do zabiegu powiększenia piersi

  • zwiększenie objętości i modelowanie piersi
  • korekta dysproporcji i asymetrii piersi, wyrównanie kształtu i konturów
  • wyrównanie ubytków pooperacyjnych
  • ujędrnienie i podniesienie piersi

Decyzja o powiększeniu biustu wpływa na całe życie pacjentki – taki zabieg to wybawienie kiedy tradycyjne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne nie są w stanie utraconego kształtu i objętości piersi. Pozytywne efekty to nie tylko poprawa samooceny i poczucia własnej wartości, ale także systematyczna kontrola zdrowia pod kątem zmian onkologicznych podczas wizyt kontrolnych w późniejszym okresie po wykonaniu zabiegu.

Kwas hialuronowy – preparat to powiększania piersi

Preparat o żelowej konsystencji zawiera roztwór stabilizowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego. Stabilizacja substancji oznacza, że łańcuchy kwasu hialuronowego zostały zmodyfikowane w najmniejszym możliwym stopniu, z zachowaniem maksymalnej elastyczności materiału.

Zanim produkty zawierające kwas hialuronowy, przeznaczone do powiększania piersi, zostały dopuszczone do użytku medycznego, ich debiut na rynku wypełniaczy estetycznych poprzedziły 3 lata badań klinicznych w Japonii i Szwecji. W Polsce, pierwszy zabieg powiększenia piersi zastrzykami z kwasem hialuronowym miał miejsce w styczniu 2008 roku. Badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo zabiegów z wykorzystaniem żeli zawierających hialuron do zabiegów modelowania biustu. Hialuron jest naturalnym składnikiem komórek ludzkich – dlatego też preparaty na bazie kwasu hialuronowego są dobrze tolerowane przez organizm.

Jak przygotować się do zabiegu modelowania biustu?

Przed zabiegiem istotne jest wykonanie badania na krzepliwość krwi i USG piersi. Preparat kwasu hialuronowego wstrzykuje się do tkanek miękkich pomiędzy gruczołem piersiowym a ścianą klatki piersiowej. Do wprowadzenia płynu używa się kaniuli, dlatego też z reguły nie ma potrzeby wykonania nacięć. Ewentualne nacięcia są minimalne (ok. 2 mm), a więc znacznie mniejsze niż w przypadku powiększania piersi implantami. Rany zakleja się opatrunkiem, nie ma potrzeby założenia szwów.

Modelowanie piersi – zabieg w znieczuleniu

Podanie kwasu hialuronowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg jest powinien być całkowicie bezbolesny dla pacjentki. Istotne jest równomierne rozłożenie kwasu w tkance  już podczas zabiegu, gdyż efekt zwiększenia objętości piersi widoczny jest natychmiast. Dlatego też, zaraz po iniekcji produktu lekarz manualnie rozprowadzania substancję w tkankach.

Jakie objawy są typowe dla nieoperacyjnego powiększanie biustu kwasem hialuronowym? Przez kilka dni po zabiegu biust może być zaczerwieniony, opuchnięty, szczególnie wrażliwy na dotyk. Objawy te świadczą o prawidłowym działaniu substancji i znikają całkowicie do 14 dni. Rekonwalescencja po zabiegu zakazuje dźwigania ciężkich przedmiotów, wizyt w saunie i uprawiania sportów, nie powinno się spać na brzuchu – wszystko to ma zapobiegać przypadkowemu rozlokowaniu żelu. Nie ma wskazań do noszenia kompresującej bielizny medycznej (jak w przypadku implantów). Dla wygody, przez kilka dni po zabiegu, dopóki opuchlizna nie ustąpi, nosić można miękki biustonosz sportowy.

Blizny po powiększaniu piersi – zapomnij!

Zabieg nie pozostawia blizn, a estymowany czas utrzymywania się efektów bo powiększeniu piersi kwasem hialuronowym to maksymalnie 2 lata – zależnie od wieku pacjentki, cech anatomicznych, stanu pierwotnego biustu sprzed zabiegu i aktywnego trybu życia. Żel jest stopniowo metabolizowany i wydalany z organizmu – proces powrotu piersi do objętości sprzed zabiegu jest więc rozłożony w czasie, nie ma mowy o nagłej utracie efektu powiększenia. Można rozważyć ponowną aplikację preparatu kwasu hialuronowego przed upływem 2 lat, kiedy tylko redukcja objętości stanie się widoczna. Dostrzykuje się już mniejszą objętość preparatu.

Od czasu zakończenia karmienia piersią a zabiegiem z kwasem hialuronowym powinno minąć co najmniej 6 miesięcy. Powiększenie piersi kwasem hialuronowym nie wyklucza powrotu do karmienia piersią w przyszłości lub operacji wszczepienia implantów piersiowych.

Większość dostępnych na rynku produktów zawierających w składzie hialuron i przeznaczonych do wypełniania piersi stosowana jest także do zabiegów modelowania ramion i łydek, ujędrniania i podnoszenia pośladków, konturowania klatki piersiowej u mężczyzn oraz korekty wyglądu stref intymnych.