Wszystko czego możesz nie wiedzieć o epilacji laserem

Pierwszy raz słyszysz o epilacji? Nie ma się czym martwić – pomimo że na ten temat napisano już wiele, temat ten jest ciągle nie do końca znany przez pacjentów gabinetów medycyny estetycznej. Czym różnią się te dwa zabiegi: epilacja vs depilacja?

Trwałe usuwanie owłosienia – epilacja

Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?

Jedno co łączy te dwa zabiegi epilacji i depilacji to cel, jaki chcemy osiągnąć – nieskazitelnie gładka skóra. Inne są natomiast specyfikacja zabiegów depilacji i epilacji, przebieg zabiegu oraz trwałość efektów usunięcia owłosienia. W przeciwieństwie do depilacji, epilacja laserem powoduje trwałe, a nie tylko tymczasowe usunięcia owłosienia. Inaczej rzecz ujmując, epilacja to taka trwała laserowa depilacja. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem już od kilkunastu lat. Ryzyko wystąpienia komplikacji po zabiegu epilacji jest niemal zerowe.

Do zabiegów nietrwałego usuwania owłosienia naliczamy nie tylko wosk, ale także pastę cukrową, golenie owłosienia, różnego rodzaju pianki. Żadna z tych technik usuwania owłosienia nie usuwa cebulek włosa na stałe. Niszą one jedynie bowiem widoczną część włosa, które po jakimś czasie zaczynają odrastać z tego samego mieszka włosowego.

Jaka jest zasada działania epilacji laserem?

Zasada działania lasera do epilacji jest bardzo prosta. Duża ilość melaniny (barwnika) znajduje się w cebulce odpowiedzialnej za produkcję i utrzymanie włosa. Śwuatło lasera penetruje skórę i rozpoznae cebulki włosowe gdzie znajduje się duża ilość barwnika. Zamienia się wtedy w energię cieplną. Powoduje to rozpad cebulki włosowej. Jako że ilość melaniny w każej cebulce decyduje o powodzeniu zabiegu epilacji, cebulka do zniszczenia musi zawierać wystarczająco dużą dawkę barwnika, aby zostać zlikwidowaną przez promieńlasera. Niedojrzałe cebulki włosowe nie zstają trwale usunięte – a jedynie uszkodzone.

 

Co jaki czas trzeba powstarzać zabieg epilacji?

Przerwy zalecane między kolejnymi zabiegami epilacji różnią się od rejonu, gdzie przeprowadzaja się zabieg – jest to zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Żeby powtórzyć abieg trwałego usuwania włosów na nogach trzeba pozekać 6 miesięcy. Zależy to od czasu cyklu wzrostu włosa. Zniszczone cebulki włosów jeszcze przez kilkanaście dni po zabiegu nadaj pozwalają na wzrostu włosków z danej cebulki. Z czasem, nowe cebulki zaczynają dojrzewać i wyrastają nowe włosy – jednak już po ok. 3 zabiegach widać znaczną różnicę – włosów jest zdecydowanie mniej.

Przygotowanie do zabiegu epilacji laserowej

Ponieważ laser rozpoznaje kolor melaniny w cebulkach włosów, szalenie ważne jest by skóra nie była opalona podczas zabiegu. Wtedy część światła lasera zostanie zmarnowana, ponieważ skupi się na ciemniejszej niż zazwyczaj skórze, zamiast penetrować tkankę i trafić do cebulki włosowej, którą ma za zadanie zniszczyć na stałe. Nie jest wymagana żadna specjalna diagnostyka przed zabiegiem trwałego usuwania włosów laserem. Istotne jest również, żeby skóra nie była opalona – zabieg epilacji jest wtedy niewskazany. Jeżeli pacjent przyjmuje leki fotouczulająca, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej celem odstawienia leków na kilka tyg. przed epilacją włosów.

Co najmniej miesiąc przed epilacją nie należy korzystać z depilatora oraz usuwać włosów za pomocą wosku (na ciepło lub zimno). Można natomiast spokojnie depilować włoski za pomocą maszynki/golarki.

Epilacja a zaburzenia hormonalne

W przypadku zaburzeń hormonalnych, możliwe jest, że potrzebna będzie większa liczba zabiegów aby uzyskać widoczny efekt zmniejszonej ilość wyrastających włosków. Skontaktuj się z lekarzem medycyny estetycznej, aby uzyskać swój personalizowany plan leczenia i walki z nadmiernym owłosieniem.

Więcej informacji na temat zabiegów trwałego usuwania owłosienia za pomocą lasera znajdziesz na stronie wrocławskiego gabinetu medycyny estetycznej: http://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/epilacja/