Jak wybrać dobrego ginekologa?

Jak znaleźć kompetentnego lekarza specjalistę? Dowiedz się na co zwrócić uwagę w poszukiwaniach dobrego ginekologa, niezależnie czy decydujesz się na prywatny gabinet ginekologiczny czy wizytę “na NFZ” w publicznej placówce.

Jak znaleźć dobrego ginekologa, na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, poszukiwania warto zacząć od sprawdzenia opinii online o lekarzach ginekologii i położnikach w naszej okolicy – do dobrego lekarza warto przejechać pół miasta, jednak w następnych miesiąc, w zaawansowanej ciąży, może okazać się to nie lada wyprawą. Może warto sprawdzić opinie o najbliższej przychodni oferującej prowadzenie ciąży i badania prenatalne? W internecie znaleźć można bez liku forów i dyskusji na portalach społecznościowych, gdzie kobiety dzielą się swoimi wrażeniami z wizyt; jedne pozytywne, drugie mniej, jednak często znaleźć można na polecenia nazwiska dobrych specjalistów w Twoim mieście.

Polecaną placówkę w Twoim mieście możesz znaleźć korzystając z portali: https://www.znanylekarz.pl i  http://znajdzlekarza.pl  lub – jeżeli jesteś z Wrocławia – skorzystaj z tej listy lekarzy we Wrocławiu.

Z badaniem ginekologicznym wiąże się wiele stresu – dlatego też gabinet ginekologiczny powinien być urządzony w przyjazny sposób, zapewniający wystarczający spokój i poziom higieny. Na miejscu znajdować się powinna osłonięta część przebieralni z bidetem i umywalką, jednorazowe długie fartuchy oraz ochraniacze na obuwie.

Czas rozmowy z pacjentką nie powinien przebiegać w pośpiechu. Skrupulatny wywiad lekarski pomoże skutecznie postawić diagnozę w przypadku podejrzenia jednej z chorób kobiecych, lub uchroni pacjentkę przed niechcianymi komplikacjami, jeżeli celem wizyty jest zakwalifikowanie do zabiegu ginekologii plastycznej (m.in. labioplastyka, laserowe zmniejszanie warg sromowych, plastyka pochwy i inne). Jeżeli lekarz jest zalatany, przeprowadza badanie w widocznym pośpiechu lub stara się je jak najszybciej zakończyć – rozważ znalezienie innego gabinetu ginekologicznego gdzie poświęcona zostanie Ci należyta uwaga.

Kolejnym istotnym elementem komunikacji lekarza ginekologa z pacjentką jest dyskrecja i poważne podejście do badania (chociaż lekki żart może czasem pomóc rozładować napięcie). Specjalista powinien przystępnym językiem wytłumaczyć Ci, co jest celem badania lub jakie będą następne kroki w prowadzeniu Twojej ciąży – jakie są wymagane badania, gdzie je wykonać (jeżeli nie w tej samej placówce), oraz kiedy musisz stawić się na kolejną wizytę kontrolną. Lekarz powinien spokojnie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości (“czy to normalne, że…?!”).

Czy wybierając dobrego ginekologa należy kierować się płcią lekarza?

Niezależnie czy chodzi o badania profilaktyczne, diagnostyczne czy o prowadzenie ciąży, płeć lekarza nie powinna być czynnikiem decydującym. To, czy zdecydujesz się na lekarza kobietę czy ginekologa mężczyznę, zależy od Twojego komfortu psychicznego – w obawie przed wstydem, wiele pacjentek wybiera kobietę na swojego lekarza ginekologa. W internecie krąży wiele opinii na ten temat, w tym m.in. stwierdzenie, że mężczyźni przeprowadzają badania diagnostyczne w bardziej delikatny sposób? Jednak czy to na 100% prawda? Faktem jednak jest, że nie ma czego się wstydzić – lekarz w ciągu dnia widzi tyle narządów intymnych, że nie robią już one na nim wrażenia. Kieruj się doświadczeniem i kwalifikacjami lekarza.

Nie bój się zrezygnować – jeżeli pod jakimkolwiek kątem nie byłaś zadowolona z wizyty, zrezygnuj z usług tego ginekologa. Najpopularniejszą opcją są prywatne gabinety ginekologczne.

Czytaj również: Medycyna estetyczna – jakie zabiegi oferują gabinety w 2018 roku?