Zalecenia po botoksie

Pomimo, że zabiegi botoksem określane są jako “zabiegi śniadaniowe”, ponieważ często zabierają nie więcej niż 20 minut, są zabiegami z naruszeniem ciągłości skóry. Oznacza to, że terapię botoksem należy wykonywać jedynie w sprawdzonym gabinecie medycyny estetycznej. Do wykonywania zastrzyków z botoksu uprawniony jest bowiem tylko lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog.

Botoks to toksyna, która w niedoświadczonych rękach może prowadzić do powikłań. Co jeżeli wybór kliniki mamy już za sobą i jesteśmy po zabiegu. Efekt wygładzenia zmarszczek jest dla nas oszałamiający, spełnia w pełni nasze oczekiwania… jak jednak wydłużyć efekt działania botoksu i zapewnić sobie młody wygląd skóry na dłużej? Oczywiście, specjalista wykonujący zabieg botoksem poinformuje pacjenta o prawidłowym zachowaniu i pielęgnacji po zabiegu, jednak warto też wiedzieć, na co decydujemy się JESZCZE PRZED ZABIEGIEM. Omawiamy czego robić nie wolno, a co, wbrew pozorom, nie ma wpływu na działanie botoksu.

Botox a wysiłek fizyczny: czy po botoksie można ćwiczyć?

Do 4 dni po podaniu botoksu należy unikać forsownych ćwiczeń lub najlepiej zrezygnować z ćwiczeń na siłowni na kilka dni. Po zastrzykach z botoksu przez 2 tygodnie nie należy korzystać z basenu (ale o tym więcej poniżej).

Po botoksie nie wolno…

poddawać się nagłym zmianom temperatury. Zakazane jest przez około 14 dni po zabiegu korzystanie z kriokomór, basenu, sauny, solarium itd. Nalezy unikać kontaktu skóry z temperaturą poniżej 0 stopni, bezwzględnie nie wolno się również opalać. Należy unikać znacznej ekspozycji na słońce.

Przez 2 dni po zabiegu należy dbać o higienę miejsc nakłuć. Wskazane jest także, o ile tylko to możliwe, ograniczenie mimiki przez 48 godzin po wykonaniu zastrzyków botoksem.

Przez 4-5 godzin po zastrzykach z botoksu głowa musi przebywać w pozycji pionowej – nie śpimy więc i nie zadzieramy głowy, należy również unikach schylania głowy, np. przy wiązaniu butów. Zapobiega to niekontrolowanemu rozlewowi botoksu. Nie tylko obniża to efekt działania toksyny w miejscu iniekcji, gdzie jest ono zamierzone, ale również może spowodować pojawieniem się powikłań, m.in. opadnięcia powieki, redukcji kurczliwości mięśni. Są to powikłania tymczasowe, które ustępują, jednak najlepiej nie doprowadzić do ich wystąpienia, stosując się do zaleceń lekarza.

Przez miesiąc po zabiegu usuwania zmarszczek botoksem nie wykonujemy innych zabiegów związanych z usuwaniem martwego naskórka. Nie wolno poddawać się zabiegom laserem, głębokim peelingom, nie należy wykonywać makijażu permanentnego.