Skleroterapia – bezoperacyjne usuwanie naczynek na nogach

Skleroterapia to niechirurgiczna, nieoperacyjna metoda usuwania naczynek na nogach, leczenia schorzeń żylnych i drobnych żylaków. Polega na wstrzyknięciu dożylnie substancji obliterującej naczynia krwionośne. Podrażnione naczynia krwionośne przechodzą w stan zapalny, co z czasem prowadzi do zwłóknienia ściany żył i trwałego zasklepienia ścianek naczynia. Bezpośrednio po zabiegu stosuje się miejscowy ucisk, który zwiększa szanse wysokiej efektywności zabiegu obliteracji żył, redukuje też ryzyko powstania powikłań.

Jak długi jest okres gojenia po skleroterapii?

Czas gojenia tkanki po skleroterapii zależy od średnicy popękanej żyły lub średnicy żylaka oraz stopnia zaawansowania schorzenia, a także indywidualnych właściwości organizmu pacjenta i skłonności do samoregeneracji. Czas gojenia to w przypadku popękanych naczyń krwionośnych na nogach około miesiąc, natomiast po skleroterapii naczyń o dużym przekroju jest to 4-6 miesięcy. Przed wykonaniem skleroterapii wykonuje się zdjęcia obrazujące stan schorzenia przed podaniem środka obliterującego. Istnieje wiele równie skutecznych technik podania substancji – wybór należy do lekarza medycyny estetycznej przeprowadzającego zabieg. Środek farmakologiczny ma konsystencję pianki, co sprawia, że substancja lepiej przylega do ścian naczyń krwionośnych. Lekarz specjalista wykorzystuje miejscowo laser celem podświetlenia naczyń krwionośnych pod skórą, aby precyzyjnie zaaplikować środek. W przypadku bardzo drobnych naczynek wykorzystuje się cienkie igły insulinowe.

W jednym z wcześniejszych artykułów poruszyliśmy także temat laserowego zamykania naczynek na kończynach i twarzy.

Wskazówki postępowania po zabiegu skleroterapii po zabiegu

Pacjentom po zamykaniu naczyń i żylaków zaleca się półgodzinny spacer celem zapewnienia prawidłowego krążenia. Przez okres 14-20 dni po skleroterapii należy regularnie zakładać wyroby uciskowe – specjalistyczne rajstopy lub pończochy uciskowe nabyć można w sklepie medycznym. Dolegliwości bólowe, które mogą wystąpić, można łagodzić zimnymi okładami lub zażywając lekkie środki bólowe (paracetamol).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close