Dolina łez i cienie pod oczami – wypełnianie kwasem hialuronowym

Cienie pod oczami i obniżenie jędrności skóry w okolicach oczu, tzw. doliny łez, nadają twarzy smutnego wyrazu, przez co oznaki zmęczenia i niedosypiania stają się jeszcze bardziej widoczne. Doliną łez nazywane są zagłębienia skóry pod oczami, skośnie kierujące się w stronę policzka, tak jak spływają łzy. Zagłębienia doliny łez powstają zazwyczaj wraz z wiekiem, dodając twarzy lat i strapionego wyrazu.

Wypełnianie doliny łez polega na uzupełnieniu zapasów kwasu hialuronowego, którego objętość w tkance maleje wraz z upływem lat. Zanik tkanki podskórnej razem ze zwiotczeniem mięśni i obniżeniem napięcia komórek skóry objawia się nierzadko już po 35 roku życia, jednak u niektórych osób dolina łez to charakterystyczny element ich twarzy od urodzenia, który nie jest wynikiem procesów starzenia komórek.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowegonaturalnego składnika tkanki skórnej – pozwalają uzupełniać braki w objętości tkanki. Hialuron to jednak nie tylko samo wypełnianie utraconej objętości skóry. Preparaty z kwasem hialuronowym zazwyczaj zawierają także inne substancje odżywiające i białka, które wspomagają naturalne mechanizmy odnowy skóry. Kwas hialuronowy pobudza fibroblasty do większej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Wiotkość skóry zostaje zniwelowana, komórki są lepiej odżywione i nawilżone, dzięki higroskopijnym właściwościom kwasu hialuronowego.

Czytaj również: Naturalne wygładzanie zmarszczek wypełniaczem – czy to możliwe?

Bezpieczeństwo zabiegów wypełniania doliny łez kwasem

Do zabiegu wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym istnieje kilka przeciwwskazań. Przez okres kilku dni przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków przeciwzapalnych, przeciwkrzepliwych i aspiryny. Tak jak w przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej, zabiegu usuwania cieni i wypełniania doliny łez nie wykonuje się w kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Należy poinformować lekarza przeprowadzającego zabieg o nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatów na bazie kwasu hialuronowego. Korekta okolic oczu wiąże się z ryzykiem pojawienia się drobnych siniaków w miejscach iniekcji, które jednak znikają po kliku dniach od zabiegu, z łatwością można je jednak zatuszować delikatnym makijażem.

Usuwanie cieni pod oczami to zabieg, po którym należy unikać promieniowania ultrafioletowego, opalania i solarium. Tak jak w przypadku zabiegów laserowych, koniecznie unikać należy ekspozycji na duże różnice temperatur (sauna, solarium, długotrwałe przebywanie na zimnie).

Przydatne linki: