Skuteczne metody usuwania rozstępów

Rozstępy to problem dotyczący głównie żeńskiej części społeczeństwa. Głównym powodem powstawania rozstępów jest zerwanie włókien kolagenowych spowodowane przez nadmierne rozciągnięcie skóry po ciąży, szybkiej utracie wagi po nadwadze, zbyt szybkim wyrzeźbieniu sylwetki intensywnymi ćwiczeniami. Rozstępy pojawiające się na pośladkach i po wewnętrznej części ud to nierzadko efekt szybkiego wzrostu w okresie dorastania.

Ciąża to szczególny okres podatności na pojawianie się rozstępów – na brzuchu, piersiach i udach. Spowodowane jest to nie tylko zazwyczaj przybraniem na wadze, ale także nadmiernych rozciąganiem skóry na brzuchu i biuście. Czasami brzuch pokryty jest kilkoma prążkami, a czasami cały brzuch “szpecą” białe rozstępy. Przeważnie bywa także, że rozstępom pociążowym towarzyszy nadmiar skóry na brzuchu i nadmiar tkanki tłuszczowej. Wtedy szczególnie ważne jest nie tylko zniwelowanie widoczności rozstępów, ale także poprawa napięcia skóry.

Do powstawania rozstępów przyczynia się także nadmierne przybieranie na wadze (zazwyczaj nadwaga powyżej 15 kg), oraz ogólnie kiepska kondycja skóry. Warto zaznaczyć, że nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne – skłonność do rozstępów może być dziedziczna.

Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia oferują szereg zabiegów upiększających, których celem jest zniwelowanie widoczności rozstępów – niewiele z nich można jednak uznać za skuteczne. Skuteczność takich zabiegów determinowana jest tym, jak trwałe są rozstępy – świeże, jeszcze w odcieniu ciemniejszym niż kolor skóry, łatwiej jej usunąć za pomocą zabiegów takich jak laser ablacyjny czy karboksyterapia. Leczenie rozstępów składa się z dwóch etapów – wyrównaniu struktury naderwanej skóry oraz wyrównaniu jej kolorytu. Najlepsze efekty regeneracyjne uzyskuje się działając jak najszybciej po zauważeniu rozstępów, kiedy są jeszcze świeże i nie zmieniły koloru na jaśniejszy niż odcień skóry. Przez pewien czas po pojawieniu się rozstępów organizm sam stara się zniwelować problem i naprawić rozerwane włókna kolagenowe – to wtedy rezultaty stosowanych zabiegów medycyny estetycznej są najlepsze, gdyż wspomagają naturalne mechanizmy naprawcze skóry.

Skuteczne metody usuwania rozstępów to:

  • peelingi chemiczne
  • laser frakcyjny CO2
  • dermabrazja
  • mikro nakłuwanie i mezoterapia
  • dodatkowo wspomaganie ostrzykiwaniem osoczem bogatopłytkowym (mezoterapia osoczem) i terapia dwutlenkiem węgla (karboksyterapia).

Kluczem dla skutecznej niwelacji rozstępów jest dobór odpowiedniej terapii oraz jej modyfikowanie przez okres leczenia, zależnie od uzyskiwanych efektów. Dowiedz się więcej na temat redukcji rozstępów po ciąży: zabiegi po ciąży.

One thought on “Skuteczne metody usuwania rozstępów

  1. Niestety rozstępy po ciąży to normalka – niby stosowałam tonę kremów ale i tak się pojawiły, szczególnie na udach 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close