Leczenie komórkami macierzystymi – fibryna i osocze bogatopłytkowe

Lifting osoczem i zabieg fibryną bogatopłytkową to leczenie wykorzystujące komórki macierzyste wyizolowane z krwi pacjenta. Te dwa zabiegi z powodzeniem nazwać można przyszłością zabiegów regeneracyjnych na skórę nie tylko twarzy, ale i szyi oraz dekoltu. W ortopedii, osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się celem uśmierzania bólu stawów i pomocy w stanach zapalnych stawów.

Zabieg medycyny estetycznej, w którym podawane jest osocze bogatopłytkowe określa się mianem “wampirzego liftingu”. Chociaż sama nazwa procedury może przyprawiać o ciarki na plecach, zabieg ten uznawany jest za jeden z najbardziej bezpiecznych we współczesnej medycynie estetycznej, jest także praktycznie bezbolesny. Osocze bogatopłytkowe to stężony roztwór płytek krwi (trombocytów), które stymulują proces regeneracji tkanki – tak więc również komórek skóry. Roztwór osocza zabiera czynniki wzrostu PRP (growth factors), które przyspieszają proces gojenia. W ortopedii właściwość ta wykorzystywana jest do leczenia stanów zapalnych ścięgien, urazów, schorzeń takich jak łokieć tenisisty. Osocze bogatopłytkowe poprawia elastyczność skóry, daje efekt rewitalizacji, poprawia ukrwienie komórek skóry. Lifting wampirzy posiada certyfikat FDA (Food and Drug Administration).

Czytaj również: Zabiegi anti aging dla osób młodych 20+

Płytkowe czynniki wzrostu PRP pozyskuje się przez separację komórkową. Zazwyczaj stosuje się sterylne probówki do pobrania krwi pełnej pcjenta, następnie zostaje ona odwirowana w specjalistycznej wirówce medycznej. Dodanie antykoagulanta niekiedy ma miejsce, jednak nie jest wymagane. Elementami zbędnymi są czerwone krwinki i osocze ubogie, które zostają usunięte z preparatu osocza bogatopłytkowego zawierającego dobroczynne czynniki wzrostu.

Osocze bogatopłytkowe oferuje takie działania:

  • przyspieszenie regeneracji komórek
  • przyspieszenie gojenia się tkanek – dlatego też osocze PRP często wykorzystuje się do ogólnej poprawy skóry po innych bardziej inwazyjnych zabiegach dermatologicznych lub medycyny estetycznej
  • nie ma ryzyka alergii – wykorzystuje się komórki macierzyste pacjenta, bez żadnych obcych składników
  • skrócenie okresu rekonwalescencji – pacjent szybciej powraca do siebie, jeżeli podanie osocza poprzedzał innych zabieg inwazyjny

Lifting wampirzy trwa około 30 minut. Iniekcja koncentratu osocza bogatopłytkowego i czynników wzrostu może być poprzedzona nałożeniem żelu znieczulającego, jeżeli pacjentka jest szczególnie wrażliwa na ból i ceni sobie wyjątkowy komfort zabiegu. Należy zaznaczyć, że to pobrania krwi pełnej od pacjenta może służyć jedynie sterylny, specjalnie certyfikowany sprzęt medyczny. Odpowiedni system filtrów zapewnia bezproblemowe, naturalnie oddzielenie się elementów krwi. Odmianą mezoterapii osoczem są iniekcje fibryny bogatopłytkowej. Obecnie leczenie komórkami macierzystymi w postaci czynników wzrostu PRP to obecnie bardzo ceniony zabieg przez większość regularnych pacjentów klinik estetycznych.

Dowiedz się więcej: Nowa Estetyka – osocze bogatopłytkowe we Wrocławiu