Laserowe usuwanie tatuaży stałych i makijażu permanentnego

Co jeżeli makijaż permanentny został nieprawidłowo wykonany, lub tatuaż stały sprzed kilku lat jest niemiłą pamiątką “zdobiącą” naszą skórę?

Sposoby usuwania tatuażu

Współczesne kliniki med. estetycznej oferują mniej lub bardziej skuteczne metody usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.

Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej do usuwania barwnika spod skóry w roku 2018 to laser frakcyjny CO2 i lasery typu Q-Switch (nie jest bowiem to nazwa lasera jednego producenta). Nigdy nie należy poddawać się zabiegom chemicznego usuwania tatuaży – są one nie tylko mało skuteczne, ale w większości przypadków pozostawiają nieprzyjemne, twarde i wypukłe blizny na lata.

W gabinecie medycyny estetycznej, podczas pierwszej konsultacji lekarskiej, do konkretnego przypadku specjalista dobiera odpowiedni rodzaj lasera, który w możliwie efektywny sposób rozbije barwnik znajdujący się pod skórą.

Czytaj więcej na ten temat: Laserowe usuwanie tatuaży

Jak usuwa się tatuaże a jak makijaż permanentny?

Różnica między usuwaniem tatuażu a usuwaniem makijażu permanentnego polega na głębokości w skórze, na jakiej laser ma zadanie rozbić barwnik. W przypadku tatuaży trwałych, kolor wprowadza się w warstwę właściwą skóry, skąd pozbycie się barwnika jest znacznie trudniejsze, niż z naskórka (makijaż permanentny).

Pacjentki decydują się na usunięcie makijażu permanentnego kiedy okazuje się, że przeprowadzony zabieg nie dał oczekiwanych efektów – uzyskany kolor jest znacznie ciemniejszy niż oczekiwania pacjenta. Wtedy celem jest rozbicie barwnika i zmniejszenie intensywności makijażu. Drugim najczęstszym przypadkiem, kiedy pacjent zgłasza się do gabinetu med. estetycznej jest sytuacja, w której trwałość makijażu permanentnego trwa 5 lat lub dłużej. Po tym czasie uzyskany efekt może po prostu przestać się podobać. Założeniem jest, że barwnik makijażu permanentnego powinien złuszczyć się wraz z naskórkiem w ciągu kilku lat – bywa jednak, że wraz z upływem czasu, intensywność koloru brwi lub konturu ust nie słabnie i wtedy pojawia się problem.

Różnica, na której zostaje umieszczony barwnik w obu przypadkach to jedynie setne milimetra, dlatego tak łatwo jest zaaplikować barwnik zbyt głęboko.

Lasery skutecznie usuwają tatuaże i makijaż permanentny

Setno skuteczności laserów w pozbywaniu się tatuaży wynika z możliwości wygenerowania ogromnej energii cieplnej w krótkim czasie. Dodatkowo, jest ona skupiona i pochłaniana jedynie tam, gdzie faktycznie znajduje się barwnik – pozostawiając sąsiednie tkanki niepodatne na działanie lasera. Lasery Q-Switch są w stanie usunąć szerokie palety barw, również kolory, które nie są usuwalne przez inne typy laserów, np. czarny, czerwony. Energia z lasera powoduje “rozbicie” mikrocząsteczek barwnika, które następnie w skutek naturalnych procesów, są bezpiecznie eliminowane z organizmu. Minus laserowego usuwania tatuaży jest taki, iż “strzały” lasera są stosunkowo bolesne – dlatego zabiegi te przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (najczęściej igłą).

W ile zabiegów można usunąć tatuaż?

To zależy – lekarz medycyny estetycznej zazwyczaj podczas pierwszej konsultacji ocenia intensywność barwnika zawartego w skórze (kiedy mamy do czynienia z czasowym blednięciem nadruków) i estymuje, w ile zabiegów osiągnąć można zadowalający rezultat. Zaznaczyć należy, że działanie lasera medycznego stopniowo rozbija kolejne warstwy tatuażu czy też makijażu permanentnego. Oznacza to, iż nie ma gwarancji, jak usta czy brwi wyglądać będą po pierwszym lub 2-3 zabiegach. Możliwe są zmiany koloru i tymczasowe odbarwienia, które znikną wraz z kolejnymi naświetlaniami laserem, jednak siny odcień ust lub zielony koloryt brwi może być kłopotliwy w przerwach między kolejnymi sesjami.

Dowiedz się więcej: https://www.nowaestetyka.pl/laserowe-usuwanie-tatuazu/