Laserowe usuwanie tatuaży

Usuwanie tatuaży bez blizn możliwe jest za pomocą urządzenia laserowego. W nowoczesnej medycynie estetycznej najczęściej wykorzystywany jest laser Q-Switch, który umożliwia usuwanie wielu rodzajów tatuaży, od makijażu permanentnego przez tatuaże czarne i kolorowe. Promień lasera rozbija cząsteczki barwnika na mniejsze, po czym są one naturalnie wydalane z organizmu przez układ odpornościowy. Dlatego też proces usuwania tatuażu laserem może trwać kilka miesięcy, biorąc pod uwagę przerwy między kolejnymi zabiegami oraz indywidualne uwarunkowania organizmu. 

W gabinecie medycyny estetycznej możliwe jest zastosowanie lasera Q-Switch do następujących zabiegów: 

  • usuwanie dużych tatuaży
  • usuwanie tatuaży kolorowych
  • usuwanie makijażu permanentnego 
  • usuwanie tatuaży amatorskich i profesjonalnych 
  • usuwanie drobnych tatuaży na nadgarstku czy kostce 

Czytaj więcej na ten temat: Laserowe usuwanie tatuaży stałych i makijażu permanentnego

Usuwanie tatuażu – ile zabiegów? 

Już po pierwszym zabiegu widoczna jest poprawa – tatuaż jest wizualnie bledszy, jednak nie można się łudzić – usunięcie tatuażu w trakcie jednego zabiegu jest niemożliwe. Między kolejnymi zabiegami zaleca się 4-6 tygodni przerwy na regenerację skóry. Typowo do usunięcia tatuażu czarnego potrzebne jest od 4 do 8 zabiegów – wszystko zależy jednak od tego, jak głęboko w skórze został zaaplikowany tusz, i jak gęsty był pigment użyty do wykonania tatuażu czy też makijażu permanentnego. Program leczenia ustalany jest indywidualnie na pierwszej konsultacji lekarskiej. Tatuaże wielokolorowe i białe wymagają większej liczby zabiegów. 

Pomimo, że metoda laserowego usuwania tatuaży Q-Switch postrzegana jest jako skuteczna, a efekty zadowalają pacjentów, musimy liczyć się z tym, że całkowite stuprocentowe usunięcie niechcianego wzoru może okazać się niemożliwe – na skórze pozostanie widoczny “cień” po barwniku. W tym przypadku, pacjenci często decydują się na rozjaśnienie tatuaży za pomocą lasera, by potem wykonać tatuaż zakrywający, tzw. cover up. 

Usuwanie tatuażu a opalanie

Przez minimum 14 dni po zabiegu, dopóki skóra nie wróci do normalnego stanu, nie wolno korzystać z kąpieli słonecznych i solarium. Niewskazane są również basen i sauna. Po wygojeniu skóry, należy generalnie unikać ekspozycji na słońce, miejsce po tatuażu smarować kremem z wysokim filtrem UV, minimum SPF50. Świeża opalenizna jest natomiast przeciwwskazaniem do zabiegów laserem, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poparzeń zdrowej skóry wokół tatuażu. 

Usuwanie tatuażu a karmienie piersią

Z reguły zabiegi usuwania tatuaży metodą laserową przerywa się na okres ciąży. Kwestię powrotu do zabiegów jeszcze w okresie karmienia piersią najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Usuwanie tatuażu – jak dbać? 

Zalecenia po zabiegu laserowego usuwania tatuażu i makijażu permanentnego opierają się na higienie miejsca na skórze, gdzie wcześniej znajdował się tatuaż. Zanim rozpoczniesz codzienną pielęgnację miejsca pozabiegowego, dokładnie umyj ręce. Miej na uwadze, aby w ciągu dnia nie dopuścić do zakażenia przez przepocenie rany. Miejsce tatuażu należy co 3-4 godziny przemywać wodą z delikatnym mydłem bezzapachowym. Do osuszenia skóry najlepiej użyć ręcznika papierowego albo chusteczek – unikamy w ten sposób rozprzestrzeniania się bakterii. Do natłuszczania stosować można maść, np. Bepathen. Nie wolno zdrapywać pojawiających się strupków lub przebijać bąbli z osoczem. Do momentu całkowitego zagojenia, miejsce należy obwijać przezroczystą folią spożywczą, lub folią dedykowaną do pielęgnacji. tatuaży. Dokładna pielęgnacja według zaleceń lekarza to kluczowy aspekt zapobiegania powstaniu blizn po zabiegu usuwania tatuażu laserem. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *