Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Leczenie komórkami macierzystymi ma na celu regenerację, poprawę jędrności i gęstości skóry, eliminację drobnych zmarszczek. Regeneracja komórkami macierzystymi sprawdza się zarówno u pacjentek w średnim wieku, kiedy to właśnie działanie naprawcze jest najważniejsze, jak i osób młodszych, które zauważyły już u siebie pierwsze zmarszczki – wtedy zabieg komórkami macierzystymi opóźnia procesy starzenia i pojawienie się kolejnych zmarszczek oraz pogłębianie istniejących. 

Zastosowania komórek macierzystych w medycynie estetycznej

 • Zabiegi na twarz
 • Usuwanie drobnych zmarszczek
 • Regeneracja skóry
 • Zwiększenie jędrności i napięcia skóry
 • Naturalny niechirurgiczny lifting twarzy 
 • Redukcja cellulitu i rozstępów 
 • Odbudowa włosów komórkami macierzystymi 

Komórki macierzyste – zabieg na twarz

Komórki macierzyste zawarte w kosmetykach są pochodzenia roślinnego – nie ma tutaj zgodności gatunkowej, więc preparaty te mają raczej znikomy wpływ na regenerację skóry człowieka. Zgoła inaczej sprawa ma się w przypadku komórek macierzystych dorosłych, pochodzących z organizmu pacjenta – w zabiegu takim osoba jest zarówno dawcą i biorcą. Przyjrzyjmy się więc zabiegom profesjonalnym, których nie wykonamy w zaciszu własnego domu.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie pozyskanie i wyizolowanie wartościowej zawiesiny zawierającej m.in. czynniki wzrostu, białe krwinki i wysokie stężenie płytek krwi, dlatego jedynym miejscem jego wykonywania są gabinety medycyny estetycznej. Zabiegi własnymi komórkami macierzystymi są bezpieczne – zestaw do pobrania krwi jest w 100% sterylny, z powrotem do organizmu trafiają jedynie komórki własne pacjenta.

Najpopularniejsze zastosowanie komórek macierzystych do zabiegi na twarz. Pozwalają wyrównań koloryt cery i zniwelować przebarwienia, poprawiają napięcie skóry, zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych. W przeciwieństwie do standardowych zabiegów osoczem, zabieg komórkami macierzystymi to regeneracja skóry do nawet 12 miesięcy! Klinicznie udowodniono, że jeszcze rok po wstrzyknięciu preparatu czynniki wzrostu stymulują komórki macierzyste do intensywnej pracy.

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi

Oprócz zabiegów na skórę twarzy i ciało, udowodnionym zostało również, że komórki macierzyste dają możliwość skutecznej odbudowy włosów i zwalczania przerzedzeń. Mezoterapia igłowa komórkami macierzystymi owłosionej skóry głowy stymuluje podział komórek cebulek włosowych, przyspiesza regenerację tkanek. Procedura przygotowania do zabiegu wygląda tak samo jak w przypadku zabiegów komórkami macierzystymi na twarz, z tą różnicą, że wyizolowany preparat zostaje wstrzyknięty w miejsca ubytków włosów, lub ich przerzedzania. Efekty regeneracyjne dotyczą również stymulowania mikrokrążenia i ukrwienia naczyń krwionośnych – tym samym cebulki włosowe są lepiej odżywione, a produkowane przez nie włosy wyrastają szybciej, są też mocniejsze. Warto wspomnieć również, że leczenie łysienia komórkami macierzystymi ma zdolność pobudzenia do pracy nawet uśpionych cebulek włosowych oraz skrócenia fazy spoczynku cebulek. Zabieg komórkami macierzystymi to świetna alternatywa dla pacjentów zmagających się z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem miejscowym czy ogólnym osłabieniem włosów, kiedy inne preparaty stosowanie na skórę owłosioną głowy nie są skuteczne. Zabieg wykonać można jednokrotnie lub powtarzać, w zależności od stanu głowy. W przeciwieństwie do środków kosmetycznych przeciwdziałających wypadaniu włosów, zabieg ten nie zawiera składników wysuszających (alkohol, składnik większości kosmetyków) i dba o stan skóry głowy – bez czego nasze włosy nigdy nie będą rosły szybciej, nie będą mocne ani grube. 

Pozyskiwanie komórek macierzystych

Przygotowanie do zabiegu komórkami macierzystymi rozpoczyna pobranie niewielkiej objętości krwi żylnej, która następnie zostaje odpowiednio odwirowana – dochodzi do rozwarstwienia elementów krwi na warstwy. Ubogopłytkowe osocze zostaje odrzucone, bowiem najważniejszym produktem są fibryna i osocze bogatopłytkowe. To fibryna zawiera wysokie stężenie czynników wzrostu i komórek macierzystych – te ostatnie od innych komórek organizmu odróżnia fakt, że mają zdolność nieograniczonych podziałów do niemal dowolnych innych komórek człowieka – potrafią przejmować ich specjalistyczne funkcje. Dlatego też komórki macierzyste z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie do leczenia szerokiego wachlarza schorzeń: zmianach zwyrodnieniowych stawów, oparzeń skóry lub nawet uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Całość zabiegu to około 30 minut. 

Jak zadbać o skórę po mezoterapii komórkami macierzystymi? 

Jak pielęgnować skórę po zabiegu komórkami macierzystymi? Ponieważ zabieg bazuje na wstrzyknięciu preparatu podskórnie, doszło do przerwania ciągłości skóry. Dlatego też najważniejsze jest zachowanie higieny, mycie rąk przed dotykaniem twarzy, delikatne wykonanie naszego rytuału pielęgnacyjnego oraz unikanie sytuacji, w których skóra twarzy będzie szczególnie podatna na infekcje i zakażenia. Należą do nich basen, kąpiele słoneczne, wysoka aktywność fizyczna i sauna (kiedy się pocimy dochodzi do wzmożenia rozwoju bakterii – również na skórze twarzy!). Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie. Opuchlizna po zabiegu mezoterapii raczej nie występuje, nie ma więc szczególnych wskazań co do stosowania specjalnych kremów ani maseczek. Twój lekarz medycyny estetycznej podpowie, jak odpowiednio zadbać o nawilżenie skóry w miejscu zabiegu. 

Dowiedz się więcej na temat zastosowań komórek macierzystych w medycynie estetycznej:

 1. Komórki macierzyste – zabieg na twarz – Nowa Estetyka
 2. https://www.miastokobiet.pl/komorki-macierzyste/ – Miasto Kobiet

4 thoughts on “Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

 1. Ja robiłam komórki macierzyste 3 miesiące temu na zmarszczki na twarzy, efekty są fenomenalne!! Wiedząc, że stem cells działają też na wypadające włosy, rozważam też mezoterapię na skórę głowy właśnie

 2. Przymierzam się właśnie do mezoterapii komórkami na twarz… mam nadzieje że pomoże mi trochę lepiej nawilżyć skórę

 3. Słyszałem też o pobieraniu komórek macierzystych z tłuszczu – czy to możliwe? Czy taką metodę też stosuje się do zabiegów odmładzających? Ktoś wie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close