Zalecenia po kwasie hialuronowym

Kwas hialuronowy (HA) odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry. Jest jej naturalnym składnikiem, choć preparat HA stosowany w zabiegach medycyny estetycznej to produkt organiczny pochodzenia niezwierzęcego. Generalnie sam kwas hialuronowy nie powoduje uczuleń ani reakcji alergicznych organizmu mających na celu usunięcie ciała obcego poza organizm, choć w preparacie wstrzykiwanym śródskórnie znajdują się inne substancje pomocnicze – które mogą powodować takie reakcje. Kwas hialuronowy powszechnie stosuje się do usuwania zmarszczek, wypełniania doliny łez na twarzy i powiększania ust.  

Czytaj więcej na ten temat: Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Jak zachowywać się po zabiegu podania kwasu hialuronowego aby nie doprowadzić do powikłań i jednocześnie przyspieszyć gojenie? 

Poza dbaniem o odpowiednią higienę w miejscu iniekcji kwasu hialuronowego, nie ma specjalistycznych zaleceń, skóra nie wymaga żadnych dodatkowych preparatów regenerujących, gojenie się jest właściwie samoistne. 

Jeżeli poddajemy się zabiegowi powiększania i modelowania ust kwasem hialuronowym, dobrym pomysłem jest doustna kuracja profilaktyczna lekiem Heviran zapobiegającym pojawieniu się opryszczki około trzy dni przed i 3 dni po zabiegu. 

Czego nie wolno po kwasie hialuronowym? 

Przede wszystkim, w 48h po zabiegu należy unikać gwałtownych zmian temperatury otoczenia – nie powinno korzystać się z sauny, basenu czy solarium. Zaleca się skrócenie do minimum czasu spędzonego w minusowej temperaturze. Jeżeli kwasem powiększamy usta – przez minimum 24h po zabiegu unikamy całowania oraz spożywania gorących potraw i napojów. Ponieważ podczas zabiegu doszło do przerwania bariery skóry, należy zachować szczególną higienę, unikać dotykania miejsca wstrzyknięcia kwasu brudnymi rękoma, gdzie mogą znajdować się zarazki potencjalnie powodujące stan zapalny. Bezpośrednio przed zabiegiem skóra zostaje zdezynfekowana i tym samym usuwa się makijaż – po zabiegu najlepiej aby nie nakładać nowego makijażu przez około 12 godzin. Przez 2-3 dni po zabiegu należy również unikać nadmiernej ekspresji twarzy, co mogłoby prowadzić do przemieszczenia się preparatu. Najlepiej wstrzymać się od forsownych ćwiczeń przez 4-5 dni. 

Po zastrzykach kwasem hialuronowym na skórze przez 2-3 dni widoczne mogą być niewielkie krwiaki – nie ma przeciwwskazań by zamaskować je pudrem czy korektorem. Naturalnym efektem podania kwasu jest delikatna tkliwość ust czy niewielki obrzęk w miejscu iniekcji – jednak nie powinny one nigdy być stałą dolegliwością bólową. Jeżeli zauważymy, że kondycja skóry gdzie podano kwas ulega pogorszeniu – zwiększa się opuchlizna, zaczerwienienie, pod skórą zaczynami wyczuwać grudki – należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji medycznej. Możemy mieć w tym przypadku do czynienia z reakcją alergiczną lub rezultatem nieprawidłowego podania hialuronu – kiedy produkt nie był certyfikowany i jego skład pozostawia wiele wątpliwości lub został wstrzyknięty za głęboko. Brak interwencji lekarskiej może prowadzić do martwicy w miejscu ostrzykiwania kwasem hialuronowym. Chociaż to substancja względnie bezpieczna, nie zdajmy się zwieść – to zabieg wprowadzający substancję obcą wewnątrz ciała, niekoniecznie z ręki wykwalifikowanego personelu medycznego. Mogą również pojawić się ropnie czy ziarniaki. 

Miej na uwadze, że podczas kolejnej wizyty u kosmetologa czy innego lekarza medycyny estetycznej poinformować o wcześniej wykonywanych zabiegach estetycznych. Po podaniu kwasu hialuronowego, przez około miesiąc niewskazane są jakiekolwiek inne działania mające na celu usunięcie martwego naskórka – peelingi chemiczne, peelingi domowymi sposobami czy laseroterapia. Do 3 tygodni po zabiegu kwasem hialuronowym niewskazane są również makijaż permanentny w miejscu zastrzyków. 

Z reguły lekarz wykonujący zabieg informuje pacjenta o wszystkich możliwych skutkach ubocznych oraz udziela szczegółowych wskazówek, jak dbać o skórę celem uzyskania najlepszego efektu estetycznego. 

Czytaj więcej: Powiększanie i modelowanie ust – kwas hialuronowy, botox

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *