Medycyna estetyczna po 40: blefaroplastyka – korekta powiek

W zasadzie na zabieg blefaroplastyki decydują się nie tylko osoby w średnim wieku, czasem wskazaniem może być jedynie korekta estetyczna gdy nadmiar skóry jest jedynie defektem kosmetycznym. U młodych kobiet mniej lub bardziej opadające powieki mogą być uwarunkowane genetycznie, tak samo jak głęboko osadzone oczy – co jeszcze bardziej potęguje efekt smutnego spojrzenia. Z wiekiem skóra wiotczeje coraz bardziej, nie omijając niestety okolic oczu. Pierwsze zmarszczki pod oczami i w zewnętrznych kącikach pojawiają się już około 25 roku życia, co jest w zupełności normalne. Dodatkowo, na procesy starzenia skóry wokół oczu detrymentalny wpływ ma sposób dbania o skórę, pielęgnacja, i wspomniane uwarunkowania genetyczne.

Z problemem opadających powiek do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się głównie panie, jednak defekt też może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i płci pięknej. W ekstremalnych przypadkach, nadmiar skóry na powiece może utrudniać widzenie – wtedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Zdecydowanie częściej jednak blefaroplastyka to mniej inwazyjny zabieg laserem lub obkurczanie skóry plazmą aby złagodzić defekt estetyczny. W przypadku laserowej korekty opadających powiek mam na myśli zastosowanie wiązki jako metody obkurczenia skóry.

Podczas gdy zabieg chirurgiczny (nieważne czy laserem, czy skalpelem) to redukcja poważnego problemu, to laserowe obkurczanie powiek lub zabieg PLEXR mogą być stosowane jako metody zapobiegawcze procesom starzenia – szczególnie jeżeli chodzi o zabieg generatorem plazmy. Wszystkie te metody mają w zasadzie bardzo podobną listę wskazań:

  • wiotka skóra powiek
  • nadmiar skóry na powiekach górnych
  • opadające kąciki powiek, które utrudniają wykonanie idealnego makijażu 

Efekty zabiegu – czego można oczekiwać po blefaroplastyce?

Długotrwałe efekty blefaroplastyki to odmłodzenie ogólnego wyglądu całej twarzy, człowiek nie wydaje się już tak zmęczony czy przygnębiony.  Osoby, których głównym problemem było ograniczenie pola widzenia oczywiście odczują dużą ulgę, mogąc normalnie funkcjonować. Warto nadmienić, że jedynie chirurgiczna korekta powiek daje trwałe efekty – oczywiście nie mówimy tutaj o gwarancji, że wraz z postępującymi procesami starzenia skóra nie zacznie znowu opadać. Jednak efekt blefaroplastyki utrzyma się zdecydowanie dłużej niż skóra obkurczona urządzeniem PLEXR czy innym generatorem plazmy. Ten drugi rodzaj zabiegów będzie zapewne trzeba powtórzyć po około roku czy dwóch latach – wszystko zależy od wieku pacjenta i szybkości starzenia się skóry. 

Zabieg chirurgicznej blefaroplastyki to zwyczajnie wycięcie nadmiaru skóry z powiek górnych, czasem również dolnych – wtedy dochodzi do usunięcia przepuklin tłuszczowych. Chirurgiczna blefaroplastyka to zabieg skalpelem, jednak nacięcia wykonywane są na naturalnej zmarszczce czy też w miejscu załamania powieki, tak by nie pozostawić widocznych blizn. 

To może Cię zainteresować: Zabiegi na cienie pod oczami

Blefaroplastyka – dla kogo?

Chirurgiczna blefaroplastyka powiek, jak każda operacja, to nie zabieg, który można wykonać u wszystkich bez wyjątku. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim ogólny kiepski stan zdrowia pacjenta, okres pylenia w przypadku alergików, czynna infekcja, nadciśnienie i cukrzyca. Przed blefaroplastyką chirurgiczną trzeba wykonać komplet badań. 

Plastyka powiek – rekonwalescencja

Jak wygląda rekonwalescencja po chirurgicznym usuwaniu opadających powiek? Korekta powiek za pomocą skalpela wymaga od pacjenta wyłączenia z codziennych czynności na około 2 tygodnie. Po zabiegu zakładane są bardzo cienkie szwy i plastry, szwy zdejmuje się po około 5-6 dniach. W tym czasie nie powinno być specjalnych trudności z widzeniem, jednak nie ma mowy o pracy przy komputerze czy prowadzeniu pojazdów. Po zdjęciu szwów po kilku dniach okolica oka nie wygląda jednak estetycznie, może nadal być widoczne nieznaczna opuchlizna i zaczerwienienie – dlatego większość pacjentów woli chodzić w ciemnych okularach. Zaleca się spędzenie okresu rekonwalescencji na odpoczynku w domu. Kategorycznie nie wolno korzystać z miejsc gdzie łatwo o zakażenie – solarium, basem, sauna etc. Nie wolno również się przemęczać, forsować się fizycznie czy podnosić ciężkie przedmioty. Oczywistym aspektem jest również dbanie o higienę okolic oczu by nie dopuścić do zakażenia ran. Najlepszy okres na poddanie się korekcie powiek to wiosna i jesień – nie ma wtedy mrozów, które wymagałyby od nas szczególnego natłuszczania skóry twarzy, ani upałów gdzie słońce prowadziłoby do zwiększenia obrzęku. 

Dowiedz się więcej:

Blefaroplastyka powiek za pomocą skalpela lub PLEXR – niechirurgiczna alternatywa dla operacji powiek

Zdjęcia przed i po korekcie powiek – http://www.drbentkover.com/procedures/blepharoplasty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *