Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową typu A

Nadpotliwość to stan zwiększonej objętości wydzielanego potu z powodu nadaktywności gruczołów wydzielania potowego. Najnowszą metodą leczenia nadmiernego wydzielania potu są zastrzyki toksyną botulinową typu A – botoksem. Toksyna botulinowa posiada działanie blokujące przekazywanie impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły wydzielania potu do pracy. Botox na pachy to zabieg, którego cena oscyluje w granicach 1000-1200 zł, dając efekt całkowitego zatrzymania lub znacznego ograniczenia wydzielania potu. 

Przyczyny nadmiernego wydzielania potu 

Problem nadmiernego wydzielania potu dotyka ok. 2-3% populacji. Schorzenie to dotyka częściej kobiet aniżeli mężczyzn, przy czym pierwsze objawy nadpotliwości pojawiają się już w okresie dorastania. Nadmierna potliwość może mieć podłoże genetyczne, może być również tymczasowym objawiem nasilonego stresu, wysokiej temperatury otoczenia i zwiększonego wysiłku fizycznego. Niemożliwe jest jednak dokładnie kliniczne zdiagnozowanie nadpotliwości, bowiem często stan ten związany jest z indywidualnym odczuciem pacjenta, nie ma przyjętej normy objętości wydzielanego potu. Kwalifikuje się dwa rodzaje nadpotliwości: uogólnioną i miejscową. Ten drugi rodzaj najczęściej obejmuje rejon pach. Podanie w obszar pach toksyny botulinowej zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych, powodując rozluźnienie mięśni w rej okolicy. 

Botox – lekarstwo na nadpotliwość

Botox to skuteczna metoda likwidacji nadmiernego wydzielania potu – efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Zabieg ograniczania potliwości za pomocą botoksu nie jest bolesny, niesie minimalne ryzyko powikłań. Zabieg jest nieinwazyjny, nie jest wymagana rekonwalescencja – pacjent może od razu po zabiegu powrócić do codziennych czynności. Botox to skuteczna metoda likwidacji przykrych skutków nadmiernego wydzielania potu, pozwala pacjentom podnieść pewność siebie. 

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem

Zabieg ostrzykiwania botoksem jest nieinwazyjny, jednak jak przy każdej terapii istnieje krótka lista przeciwwskazań do podania toksyny. Podstawowym przeciwwskazaniem są choroby zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, takie jak zespół Lamberta-Eatona, stwardnienie zanikowe boczne, miastenia gravis. Oczywiście botoksu nie można podawać osobom, u których podejrzewa się nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu – albuminy ludzkie lub samą toksynę botulinową. Botoksu nie podaje się kobietom w ciąży lub podczas okresu karmienia piersią. Ze względu na przerwanie bariery skóry podczas podania zastrzyków, zabiegu nie można wykonać jeżeli w miejscu podania toksyny występuje aktywna infekcja skórna.

Dowiedz się więcej: Specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej – oferta gabinetów

2 thoughts on “Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową typu A

  1. Dziękuję, bardzo pomocny artykuł! Teraz wiem, że chyba warto spróbować nawet jeżeli zatrzymanie nadmiernego pocenia się będzie tylko na kilka miecięcy a zabieg nie jest zbyt tani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close