Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową typu A

Nadpotliwość to stan zwiększonej objętości wydzielanego potu z powodu nadaktywności gruczołów wydzielania potowego. Najnowszą metodą leczenia nadmiernego wydzielania potu są zastrzyki toksyną botulinową typu A – botoksem. Toksyna botulinowa posiada działanie blokujące przekazywanie impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły wydzielania potu do pracy. Botox na pachy to zabieg, którego cena oscyluje w granicach 1000-1200 zł, dając efekt całkowitego zatrzymania lub znacznego ograniczenia wydzielania potu. 

Przyczyny nadmiernego wydzielania potu 

Problem nadmiernego wydzielania potu dotyka ok. 2-3% populacji. Schorzenie to dotyka częściej kobiet aniżeli mężczyzn, przy czym pierwsze objawy nadpotliwości pojawiają się już w okresie dorastania. Nadmierna potliwość może mieć podłoże genetyczne, może być również tymczasowym objawiem nasilonego stresu, wysokiej temperatury otoczenia i zwiększonego wysiłku fizycznego. Niemożliwe jest jednak dokładnie kliniczne zdiagnozowanie nadpotliwości, bowiem często stan ten związany jest z indywidualnym odczuciem pacjenta, nie ma przyjętej normy objętości wydzielanego potu. Kwalifikuje się dwa rodzaje nadpotliwości: uogólnioną i miejscową. Ten drugi rodzaj najczęściej obejmuje rejon pach. Podanie w obszar pach toksyny botulinowej zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych, powodując rozluźnienie mięśni w rej okolicy. 

Botox – lekarstwo na nadpotliwość

Botox to skuteczna metoda likwidacji nadmiernego wydzielania potu – efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Zabieg ograniczania potliwości za pomocą botoksu nie jest bolesny, niesie minimalne ryzyko powikłań. Zabieg jest nieinwazyjny, nie jest wymagana rekonwalescencja – pacjent może od razu po zabiegu powrócić do codziennych czynności. Botox to skuteczna metoda likwidacji przykrych skutków nadmiernego wydzielania potu, pozwala pacjentom podnieść pewność siebie. 

Czytaj więcej na temat botoksu w zabiegach medycyny estetycznej: Plusy i minusy zabiegów z udziałem botoksu

Przeciwwskazania do zabiegu botoksem

Zabieg ostrzykiwania botoksem jest nieinwazyjny, jednak jak przy każdej terapii istnieje krótka lista przeciwwskazań do podania toksyny. Podstawowym przeciwwskazaniem są choroby zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, takie jak zespół Lamberta-Eatona, stwardnienie zanikowe boczne, miastenia gravis. Oczywiście botoksu nie można podawać osobom, u których podejrzewa się nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu – albuminy ludzkie lub samą toksynę botulinową. Botoksu nie podaje się kobietom w ciąży lub podczas okresu karmienia piersią. Ze względu na przerwanie bariery skóry podczas podania zastrzyków, zabiegu nie można wykonać jeżeli w miejscu podania toksyny występuje aktywna infekcja skórna.

Dowiedz się więcej: Specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej – oferta gabinetów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *