Jak pozbyć się rozstępów? Poradnik 

Choć nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia, uznaje się je za szpetną “ozdobę” ludzkiego ciała. Szczególnie latem kiedy przez taki defekt możemy wstydzić się nosić krótkie spodenki czy skąpy strój kąpielowy chociaż wakacyjna pogoda zachęca do aktywności na zewnątrz. Jeżeli rozstępy są świeże to pomogą specyfiki z apteki i kremy – jeżeli jednak zwlekamy z wdrożeniem odpowiedniego leczenia, później zostają już tylko nieco bardziej inwazyjne i kosztowne zabiegi medycyny estetycznej mające na celu zmniejszyć widoczność tychże “blizn”. Nie zawsze rozstępy usunąć można całkowicie. 

Rozstępy – przyczyny powstawania

  • nagłe rozciąganie skóry spowodowane przybraniem na masie (przyrost tkanki tłuszczowej lub szybki rozrost masy mięśniowej)
  • rozstępy po ciąży – na brzuchu, piersiach czy pośladkach, szczególnie jeżeli ciąży towarzyszył również przyrost tkanki tłuszczowej
  • doustna terapia steroidami – popularnie stosowane do zwalczania stanu zapalnego lub przy poważnych schorzeniach reumatologicznych, leki z grupy sterydów negatywnie wpływają na skórę – staje się ona cienka i ziemista, pojawia się skłonność do trądziku i wyprysków, nierzadko pojawiają się właśnie rozstępy 
  • rozstępy z wieku młodzieńczego – nie muszą być powiązane z problemami z sylwetką, wynikają z szybkiego wzrostu kości w okresie dojrzewania, kiedy skóra nie nadążała z produkcją nowego kolagenu i elastyny
  • rozstępom sprzyja siedzący tryb życia i endomorficzna budowa ciała
  • stosowanie leków hormonalnych i tabletek antykoncepcyjnych również sprzyja powstawaniu rozstępów na skórze 

Rozstępy na piersiach – jak się ich pozbyć?

Metody usuwania rozstępów nie są zależne od umiejscowienia problemu (zabiegi laserowe, kremy czy mezoterapią stosować można praktycznie na całym ciele). Skuteczność wybranej metody walki z rozstępami zależy od stopnia zaawansowania problemu – jak rozległe i głębokie są rozstępy, oraz jak długo widoczne są na naszym ciele. Im wcześniej zaczniemy leczenie tym łatwiej jest zredukować widoczność rozstępów. Na rozstępy na piersiach stosować można takie same metody leczenia jak na rozstępy w innych rejonach ciała.

Co stosować na rozstępy? 

Do domowych sposobów na rozstępy należą preparaty zawierające wyciągi ze skrzypu, bluszczu czy kasztanowca – ich zadaniem jest poprawa krążenia i uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych. Inne naskórne preparaty do stosowania zewnętrznego pochodzą np. z grupy retinoidów – te jednak przepisuje lekarz. Podczas ciąży kobietom zaleca się stosowanie kremów zapobiegających rozstępom – mają za zadanie usprawnić mikrokrążenie w skórze i dodać jej elastyczności. Nawilżona i elastyczna skóra jest potem mniej podatna na rozstępy. 

Rozstępy leczymy różnymi metodami. Zabiegi na rozstępy to między innymi: 

  • laserowe usuwanie rozstępów, m.in. za pomocą lasera frakcyjnego CO2
  • zabiegi mezoterapii
  • mezoterapia Dermapen na rozstępy

Przy zabiegach mikronakłuwania celem redukcji rozstępów najczęściej stosuje się dedykowane mieszanki witaminowe lub kwas TCA. 

Laserowe usuwanie rozstępów

Zabieg laserem na rozstępy to nic innego jak kontrolowane poparzenie skóry na określonej głębokości. Działanie lasera stymuluje przebudowę włókien kolagenowych, wygładza skórę i poprawia jednolity koloryt. Dzięki temu rozstępy stają się mniej widoczne. Przykładowy tryb leczenia rozstępów laserem to 4 zabiegi wykonane w co miesięcznych odstępach. Więcej informacji na temat laserowego usuwania rozstępów znajdziesz na stronie gabinetu medycyny estetycznej: https://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/laserowe-usuwanie-rozstepow/

Dermapen na rozstępy 

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, tak że pacjent początkowo czuje jedynie delikatne nakłucia na skórze – stanowią one jednak jedynie niewielki dyskomfort, sam zabieg nie należy do bolesnych przez stosowanie żelu z anestetykiem. Po nakłuwaniu urządzeniem Dermapen kłopotliwej strefy ciała, lekarz medycyny estetycznej na skórę podaje koktajl witaminowy czy kwas TCA. Pacjent jego działanie odczuwa jako ciepło i mrowienie. Po zabiegu pacjent zauważyć może spłycenie rozstępów oraz lepsze nawilżenie skóry. Wykonanie jednego zabiegu i osiągnięcie oczekiwanego efektu jest raczej rzadkością. Zazwyczaj zaleca się wykonanie serii zabiegów, czy to Dermapenem czy laserem frakcyjnym. Z każdym zabiegiem uzyskujemy coraz to lepszy efekt terapeutyczny. 

Rozstępy na brzuchu u mężczyzny

Chociaż powszechnie uznaje się, że rozstępy to problem głównie dotyczący kobiet, rozstępy występują również u wielu mężczyzn. Ich skóra jest grubsza, a tkanka tłuszczowa mniejsza ze względu na anatomiczną budowę ciała, dlatego też rozstępy u mężczyzn mogą być mniej zauważalne. Powstają głównie podczas szybkiego przybierania lub tracenia na wadze (również przy intensywnych ćwiczeniach na siłowni), bądź wynikają z okresu dorastania. 

 

Mogą cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *