Depilacja laserowa – czy to skuteczne? Boli? Przygotowanie do zabiegu.

Pacjentki najczęściej decydują się na depilację laserową kiedy tradycyjne metody usuwania owłosienia skutkują w uporczywych podrażnieniach. Depilacja laserowa daje nie tylko trwałe, kilkuletnie efekty, ale również zapobiega wrastaniu włosków. Niweluje ryzyko krostek i grudek. Zabieg trzeba powtórzyć, ale finalne efekty trwają kilka lat. 

Skuteczność depilacji laserowej 

Moc działania wiązki lasera dobierany jest indywidualnie zależnie od odcienia włosów i karnacji pacjentki. W przypadku kobiet bladych o ciemnych włosach, nawet najlżejsze ustawienia lasera dają zadowalające efekty gładkiej skóry na długo. Wtedy liczba potrzebnych zabiegów jest mniejsza niż w przypadku blondynek. 

Trwałe usuwanie owłosienia laserem polega na skupieniu wiązki energii na melaninie – barwniku zawartym w skórze i włosach. Jeżeli mamy do czynienia z włosami siwymi w miejscu depilacji – laser nie zadziała bowiem włosy siwe pozbawione są pigmentu. Mieszki włosowe są długotrwale niszczone, dzięki czemu włosy nie odrastają przez kilka lat – pod warunkiem, że depilacja laserem została prawidłowo i dokładnie wykonana już od pierwszego zabiegu. 

Czy depilacja laserowa boli?

Po pierwsze odczuwanie bólu to kwestia indywidualna każdego z nas. To co można powiedzieć na pewno – odczuwany ból zależeć będzie od tego jak ciemne, mocne, gęsto i głęboko osadzone są włosy w miejscu depilacji. Im ciemniejsze i mocniejsze, tym – w teorii – większy ból. Sam dźwięk emitowany przez głowicę lasera, przypominający strzał, może być powodem dyskomfortu. Ból pacjentki często opisują jako pieczenie, szczypanie; może przypominać regulację brwi pęsetą. Jeżeli wcześniej korzystałaś z depilatora elektrycznego – możliwe, że depilacja laserowa będzie dla Ciebie mniej bolesna. W takim przypadku nie ma czego się obawiać, poziom odczuć bólowych jest podobny. Lasery stosowane do depilacji to zaawansowane głowice z wydajnym systemem chłodzenia – co ma za zadanie zmniejszyć odczuwany dyskomfort. 

Jak przygotować się do depilacji laserem?

Trwałe usuwanie owłosienia, jak każdy zabieg medycyny estetycznej, stawia przed pacjentką kilka wymagań. Po pierwsze – efekty działania lasera będą zawsze lepsze gdy skóra nie jest opalona. Tak więc kilka tygodni przed planowaną depilacją laserem zrezygnuj z kąpieli słonecznych, nie stosuj samoopalaczy – również te kosmetyki obniżają efektywność działania lasera. Na około 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia należy odstawić leki i suplementy ziołowe o działaniu światłouczulającym. Pełna lista dostępna jest u Twojego lekarza medycyny estetycznej. Do puli takich leków zalicza się ziołowe środki na porost włosów i paznokci, antybiotyki, leki antydepresyjne. Skóra w miejscu zabiegu nie może być naruszona – dlatego też przed zabiegiem lepiej zrezygnuj z tradycyjnej depilacji – unikniesz wtedy ryzyka zacięcia, które dyskwalifikuje do zabiegu. 

Więcej informacji otrzymasz podczas pierwszej wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Nie zapomnij poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, wliczając w to suplementy. 

Mogą cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *