Laser frakcyjny CO2 na blizny potrądzikowe

Czy istnieje skuteczny krem na blizny potrądzikowe? Niestety nie. Aby pozbyć się zmian strukturalnych skóry po przebytym trądziku warto zasięgnąć porady lekarza medycyny estetycznej. Terapia laserem frakcyjnym daje fantastyczne rezultaty, redukuje czerwony plamy, nierówności i przebarwienia. 

Laser frakcyjny – działanie

Laser frakcyjny to rodzaj lasera ablacyjnego, który powoduje mikro uszkodzenia skóry. Po zabiegu twarz wyglądać może jak podziurawiona, pojawia się zaczerwienie i obrzęk. Jednak laser CO2 rozpoczyna fantastyczne mechanizmy naprawcze skóry – mikro uszkodzenia (strupki na powierzchni skóry) goją się w ciągu kilku dni. W pierwszej fazie efekty to rozjaśniona, promienna cera o jednolitym kolorze cery, bez przebarwień. Nieznaczne zmarszczki mimiczne zostają wygładzone, już po pierwszym zabiegu widać redukcję blizn, nierówności skóry są znacznie mniejsze. Długofalowe działanie lasera frakcyjnego w redukcji blizn to zwiększenie napięcia i jędrności skóry przez stymulację produkcji nowego kolagenu i elastyny – budulców odpowiedzialnych za napięcie skóry. 

Oprócz zastosowań w redukcji blizn o różnym podłożu: blizn po trądziku, pooperacyjnych, po urazach, innymi wskazaniami do zabiegów laserem frakcyjnym są rozstępy, przebarwienia, zmarszczki mimiczne, poszerzone pory czy wiotka skóra. Laser frakcyjny stosować można na całej powierzchni ciała. 

Bezpieczeństwo

Zabiegi usuwania blizn potrądzikowych, czy blizn w ogóle, za pomocą lasera frakcyjnego CO2 uznawane są za bezpieczne i bezinwazyjne. Powikłania praktycznie nie występują, sam zabieg nie jest inwazyjny. Co prawda strzały lasera pacjenci opisują jako relatywnie bolesne, dlatego zazwyczaj stosuje się krem ze znieczuleniem tuż przed zabiegiem. Zabiegi laserem frakcyjnym należą do jednych z najczęściej wykonywanych terapii w gabinetach medycyny estetycznej, stąd też wysokie zaawansowanie technologiczne głowic laserowych, które działają bardzo precyzyjnie, nie uszkadzają zdrowych tkanek okalających zmiany skórne na które działamy laserem. To wszystko przemawia za wysokim bezpieczeństwem terapii laserem frakcyjnym. 

Laser frakcyjny – przeciwwskazania do usuwania blizn potrądzikowych

  • alergie i podrażnienia skóry w miejscu gdzie chcemy spłycić blizny
  • terapia lekami przeciwzakrzepowymi – ponieważ wydłuży proces gojenia i regeneracji tkanki po zabiegu
  • infekcje
  • zabiegi laserem frakcyjnym są niewskazane u kobiet w ciąży i karmiących
  • przewlekłe schorzenia takie jak łuszczyca, fotodermatozy
  • cukrzyca
  • choroby autoimmunologiczne, choroba nowotworowa

Większość gabinetów medycyny estetycznej oferuje bezpłatne konsultacje, na których należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach, nawet tych bez recepty. Przy okazji konsultacji specjalista medycyny estetycznej lub lekarz dermatolog, który będzie przeprowadzać zabieg laseroterapii, informuje szczegółowo o postępowaniu przed zabiegiem, jakich leków i środków ziołowych nie wolno przyjmować na ok. 7 dni przed zabiegiem. 

Jeżeli planujemy zabiegi laserem, nieważne czy redukcji blizn potrądzikowych czy jakiekolwiek inne zabiegi rewitalizujące, estetyczne, za pomocą laserów medycznych, na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać opalania i nie stosować kosmetyków samoopalających. Wszelkie zaburzenia w naturalnej zawartości melaniny (pigmentu) w skórze będę osłabiać działanie lasera, tym samym może okazać się, że do redukcji blizn potrzeba większej liczby, kosztownych, sesji laserem. 

Laser na blizny potrądzikowe – efekty

Laser frakcyjny CO2 to zabieg nieinwazyjny, jednak nie oznacza, że nie jest potrzebny czas rekonwalescencji. To nie to samo co dobra szpitalna po zabiegu chirurgicznym, jednak należy liczyć się ze znacznym, ale krótkotrwałym, pogorszeniem kondycji skóry. Jeżeli usuwamy blizny po trądziku na twarzy, zazwyczaj warto poprosić o L4, bo może okazać się, że przez kilka dni po zastosowaniu lasera będziemy skłonni zostać w domu. Po laserze skóra zachowuje się po jak poważniejszym poparzeniu słonecznym – jest niezwykle wrażliwa na ból, może wydawać się “twarda”. Wychodząc z domu należy bezwzględnie nakładać krem z wysokim filtrem UV – chyba, że zabieg nie dotyczył twarzy i daną część ciała możemy zakryć ubraniem. Działanie promieni słonecznych tylko wydłuży proces gojenia się skóry. 

Po 3-4 dniach po zabiegu rozpoczyna się proces łuszczenia i trwa kolejne 2-3 dni, więc powiedzieć można, że czas gojenia skóry po zabiegu laserem to tydzień. W tym czasie stosować należy kremy nawilżające, serum czy wodę termalną – produkty dedykowane. Szczegółowe zalecenia co do pielęgnacji skóry po usuwaniu blizn dostaniesz od swojego lekarza medycyny estetycznej. Poprawę kondycji skóry widać gołym okiem już po pierwszym zabiegu, jednak by znacznie zredukować blizny potrądzikowe, szczególnie te wieloletnie, potrzeba najczęściej 3-4 zabiegów. Więcej jeżeli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, blizny są bardzo rozległe i głębokie. 

Źródła:

  1. Laserowe leczenie blizn potrądzikowych – Nowa Estetyka Gabinet Medycyny Estetycznej, ul. Biskupia 4/2, 50-148 Wrocław
  2. https://portal.abczdrowie.pl/blizny – charakterystyka i rodzaje blizn
  3. https://sutricon.pl/wszystko-o-bliznach/jak-powstaje-blizna – jak powstają blizny?

Mogą cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *