
Zastosowanie zastrzyków z kwasu hialuronowego sprawia, że usta są bardziej czerwone, pełniejsze i lepiej nawilżone. Kwas hialuronowy czasami pozwala również wygładzić niewielkie zmarszczki mimiczne wokół ust. Modelowanie ust możliwe jest również dzięki innym zabiegom medycyny estetycznej – należą do nich implanty silikonowe, wypełnianie ust własną tkanką tłuszczową lub konturowanie ust przez podwinięcie kawałka tkanki skórnej. Te zabiegi kosztują o wiele więcej, wymagają rekonwalescencji i ich rezultaty są nieodwracalne. Stąd fakt takiej popularności zabiegów za pomocą kwasu – są relatywnie tanie i nie niosą za sobą ryzyka powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub defektu estetycznego w postaci blizn w przypadku niepowodzenia terapii. Niestety, pomimo tych wszystkich zalet, powiększanie ust kwasem hialuronowym ma również swoje przeciwwskazania.
Przeciwwskazania do kwasu hialuronowego:
- okres karmienia piersią i ciąża
- choroby nowotworowe
- infekcje, ogólne osłabienie organizmu, przeziębienie czy grypa
- choroby autoimmunologiczne
- opryszczka w miejscu wykonywania zabiegu
- aktywna terapia antybiotykowa
- skłonność do bliznowców i problemy z krzepnięciem krwi
Zabiegów wolumetrycznych wypełniaczami, nie tylko tymi na bazie kwasu hialuronowego, nie wykonuje się u pacjentów podczas trwania leczenia nowotworów – chemio- i radioterapii. Przeciwwskazaniem są również przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca typu I i II, nadciśnienie tętnicze, choroby serca. Należy mieć również na uwadze, że przeciwwskazaniem może być leczenie stomatologiczne – to wymaga szerokiego otwarcia ust i naciągnięcia skóry. To z kolei może prowadzić do przemieszczenia się wypełniacza. Dlatego nigdy nie należy umawiać wizyty dentystycznej zaraz po zabiegu powiększania ust. Wymagana będzie minimum dwu-tygodniowa przerwa między obiema wizytami.
Ze względu na etykę lekarską, specjaliści nie wykonują większości zabiegów estetycznych u pacjentek w ciąży i podczas karmienia piersią. Podstawą jest fakt, że w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które w teorii mogą mieć wpływ na przyjęcie implantu – nawet jeżeli jest to jedynie 1ml kwasu hialuronowego. Alergia na kwas hialuronowy może w skrajnych przypadkach prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego – który może wpłynąć na płód. Dlatego, dbając o zdrowie przyszłej matki i płodu, zabiegi estetyczne wykonywane u kobiet oczekujących narodzenia dziecka ogranicza się do zabiegów naturalnych opartych o mezoterapię własną krwią, osoczem bogatopłytkowym czy fibryną bogatopłytkową.
Zastrzyki kwasem hialuronowym wymagają przerwania ciągłości skóry co dla pacjentów ze skłonnością do blizn przerostowych, bliznowców/keloidów oznacza ryzyko przerostów kolagenu – wobec czego rezultat takiego zabiegu może doprawić kolejnych problemów estetycznych na twarzy, zamiast ich eliminacji.
Więcej na ten temat znajdziesz na poniższych stronach:
Powiększanie ust kwasem hialuronowym: skutki uboczne
Dobrze wiedzieć na co się nastawiać przed konsultacją u lekarza