Kwas hialuronowy pod oczy – czego się spodziewać?

Delikatna skóra oczu zazwyczaj jako pierwsza ulega nieubłaganym procesom fotostarzenia – to pod oczami pojawiają się pierwsze zmarszczki. Dodatkowo twarz postarza długotrwałe niedosypianie czy palenie papierosów. Gdy pojawią się już pierwsze zmarszczki wokół oczu, niestety zwykłe kosmetyki tego defektu już nie cofną. Wtedy pozostaje działanie zabiegów medycyny estetycznej. 

Zastosowania kwasu hialuronowego w okolicach oka:

  • worki pod oczami
  • usuwanie cieni pod oczami
  • niwelowanie doliny łez
  • usuwanie zmarszczek, zazwyczaj kurzych łapek w zewnętrznych kącikach

Jak długo utrzymują się efekty podania kwasu po oczy?

Kwas hialuronowy ma działania wolumetryczne, to znaczy, że “wypycha” na zewnątrz zapadnięte tkanki. Można powiedzieć, że efekty są natychmiastowe – jednak hialuron potrzebuje czasu na związanie cząsteczek wody, dlatego też, zanim zdecydujemy się na dostrzyknięcie kwasu, warto poczekać co najmniej 2 tygodnie. 

Efekt końcowy utrzymuje się przez 8-12 miesięcy – zależnie od zastosowanego preparatu. Lekarz wykonujący zabieg zawsze informuje, z jakiego preparatu korzysta. Na czas działania kwasu pod oczami wpływa również wiek pacjenta, tryb życia, aktywność fizyczna i używki. Częste picie alkoholu i palenie papierosów przyspiesza degradację kwasu. 

Jeżeli staramy się optymalizować efekty działania kwasu, również przez około 2 tygodnie po zabiegu warto zrezygnować z sauny i solarium, gdyż ciepło przyspiesza rozkład kwasu. 

Jak przygotować się do podania kwasu pod oczy? 

Na tydzień przed zabiegiem kwasem hialuronowym należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i ziołowych suplementów Gingko Biloba. Jeżeli nie jesteśmy w trakcie długotrwałej kuracji żadnymi innymi lekami, nie ma żadnych innych przeciwwskazań. Podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach, nawet jeżeli są to tylko ziołowe suplementy diety. 

Jak wygląda zabieg kwasem na okolice oczu? 

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz zazwyczaj znieczula okolice zabiegu żelem z anestetykiem. Kwas HA deponuje się w widoczne zagłębienie oczodołu pod dolną powieką za pomocą kaniuli z bardzo cienką igłą. Znieczulenie kremem Emla wystarczy, by zabieg był dla pacjenta bezbolesny. Lekarz nakłuwa skórę kilkukrotnie. Z reguły dawka preparatu na jedno oko wynosi od 0,2 do 1ml. Podanie większej objętości kwasu możliwe jest dopiero po tym, jak ustabilizują się efekty pierwszego zabiegu. Oczywiście wszystko to kwestia obecnego stanu skóry, stopnia zaawansowania problemu i oczekiwań pacjenta co do efektów działania kwasem. 

Dobrze jest pojawić się w gabinecie z już oczyszczoną skórą twarzy, choć oczywiście zmyć makijaż można również dopiero w klinice. 

Czy zabieg kwasem może wykonać kosmetyczka? 

Obecnie zabiegi kwasem hialuronowym, w przeciwieństwie do botoksu, nie są regulowane prawnie, jednak ani kosmetolog ani kosmetyczka nie są personelem uprawnionym do wykonywania świadczeń medycznych. Jeżeli zamierzamy poddać się podskórnej iniekcji preparatu, który będzie tam towarzyszyć przez nawet ponad rok, naturalnie zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć nam, by skorzystać z usług doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close