Gładkie nogi przez nawet 3 lata! Jak to możliwe? Epilacja laserowa – wszystko co musisz wiedzieć

Epilacja czy też depilacja laserowa to zabieg trwałego usuwania niechcianego owłosienia, za pomocą wiązki światła, z praktycznie dowolnego rejonu ciała. Pacjentki stosują oba pojęcia zamiennie, jednak między depilacją a epilacją laserową jest zasadnicza różnica – depilacja daje jedynie tymczasowy efekt gładkiej skóry, natomiast po epilacji włoski nie odrastają przez kilka lat, nie wymaga więc regularnego powtarzania. Kilkuletni efekt jest jednak możliwy tylko wtedy, kiedy zakończymy z sukcesem serię 3-5 zabiegów. Jedna sesja epilacji nie da trwałych efektów, ponieważ włosy są w różnych stadiach rozwoju. Jeżeli akurat cebulka włosowa jest w stanie spoczynku (tymczasowo nieaktywna), to epilacja na nią nie zadziała. Trwałe usuwanie owłosienia zaleca się czasem również w przypadku trwałych stanów zapalnych cebulek włosowych na rękach, nogach, np. w przymieszkowym rogowaceniu skóry. Schorzenie to kwalifikowane jest jako jednostka chorobowa, jednak dostępne na rynku preparaty z mocznikiem rzadko przynoszą poprawę. Kiedy jednak włosy nie rosną, znika problem uciążliwych krost skórnych, chociaż wykonanie całego cyklu zabiegów laserem nie daje 100-procentowej gwarancji wyleczenia. 

Czy epilacja laserowa jest bezpieczna? 

Depilacja laserem polega na dotarciu wiązki lasera do źródła pigmentu, co powoduje rozgrzanie i zniszczenie cebulki włosowej. Wiązka świetlna ma odpowiednie natężenie, dostosowane do karnacji pacjenta, i dociera bardzo precyzyjnie do skupiska melaniny. Zniszczona cebulka włosowa nie jest w stanie produkować kolejnych włosów. Warunkiem skuteczności epilacji jest jasna karnacja – istnieją nowoczesne głowice laserowe, których producenci deklarują skuteczne usuwanie owłosienia nawet u osób o ciemniejszym odcieniu skóry, jednak nie są one jeszcze tak popularne w polskich gabinetach medycyny estetycznej. Jedno jest pewne, aby epilacja była skuteczna i bezpieczna, zabiegu nie wolno wykonywać na świeżej opaleniźnie. Nowoczesny sprzęt stosowany do redukcji zbędnego owłosienia to zazwyczaj laser Vectus, Motus, Soprano ICE i inne. Można je stosować nawet na skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, i przy różnych fototypach skóry. 

Ile zabiegów epilacji potrzeba, by efekt był trwały? 

Cykl zabiegów laserem musi mieć odpowiednie odstępy. Czasem już jedna sesja laserem, w przypadku bardzo delikatnych włosków daje znaczną poprawę, ale by efekty były trwałe i skóra pozostała gładka na nawet 3 lata, zazwyczaj wykonuje się 3-5 zabiegów. Po tym czasie generalnie nie ma potrzeby zabiegów utrzymujących. 

Czy epilacja boli?

Trzeba przyznać, że zabiegi estetyczne laserem generalnie nie należą do najprzyjemniejszych. Strzały lasera potrafią być dotkliwe, szczególnie u pacjentów o niskim progu tolerancji bólu. Najnowsze lasery estetyczne wyposażone są w systemy chłodzenia, które czynią zabieg znacznie bardziej znośnym. Dodatkowo, lekarz med. estetycznej może zdecydować o zastosowaniu kremu znieczulającego, np. Emla, na około 30 minut przed rozpoczęciem zabiegu. Dyskomfort nie występuje po zakończeniu pracy lasera. Przed zabiegiem nie wolno przez minimum 7 dni depilować miejsca zastosowania lasera – podrażnienia mogą bowiem sprzyjać poparzeniom i generalnie zabieg będzie mniej przyjemny. Dlatego też cykl zabiegów epilacji najlepiej zacząć późną zimą, tak by zakończyć program leczenia jeszcze przed wakacjami. 

Jakie są przeciwwskazania epilacji? 

Zabiegów laserem nie wykonuje się u kobiet karmiących i w ciąży – jest to standard dotyczący wszystkich zabiegów estetycznych. Przeciwwskazaniem jest infekcja w miejscu zabiegów lub nawet przerwana ciągłość skóry – dlatego miejsca zabiegu nie wolno depilować. Niektóre leki i suplementy na bazie ziół mają działanie fotouczulające – w przypadku leków, po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy preparat odstawić na co najmniej 7 dni przed zabiegiem. Różne rodzaje laserów do epilacji mają różne przeciwwskazania – szczegółowych informacji udzieli specjalista medycyny estetycznej wykonujący zabieg. 

Źródło:

https://www.nowaestetyka.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/epilacja/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close