Labioplastyka – wskazania i pielęgnacja po zabiegu

Labioplastyka czyli inaczej plastyka warg sromowych to zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Polega na przywróceniu proporcji warg sromowych i korekcie asymetrii – gdy przerośnięte wargi sromowe mniejsze są zbyt długie i wystające poza wargi sromowe mniejsze. Problem przerostu warg sromowych jest często dziedziczny.

Wskazania do zabiegu labioplastyki

  • korekta asymetrii warg sromowych
  • przerost warg sromowych i spowodowany tym dyskomfort w życiu codziennym czy podczas uprawiania sportów, również wiążące się z otarciami czy często występującymi stanami zapalnymi
  • wargi sromowe mniejsze wystające, dłuższe niż wargi sromowe większe
  • wygląd warg sromowych mniejszych stanowiący dla pacjentki problem natury estetycznej

Dostępne metody labioplastyki

W nowoczesnych gabinetach medycyny estetycznej i ginekologii plastycznej zabiegii labioplastyki najczęściej wykonuje się za pomocą lasera i radiofali. Dają one lepsze efekty estetyczne i wiążą się z mniejszym ryzykiem krwawienia, obrzęku i zasinienia w porównaniu z metodą tradycyjną za pomocą skalpela. Specjalista medycyny estetycznej dobiera narzędzie odpowiednio pod uwarunkowania anatomiczne kobiety.

Czy labioplastyka wymaga pobytu w szpitalu?

Po zabiegu labioplastyki laserowej lub plastyki warg sromowych za pomocą radiofal nie ma potrzeby pozostania w szpitalu. Przy zabiegach labioplastyki chirurgicznej za pomocą skalpela zazwyczaj zaleca się obserwację przez 6-24 godzin po zabiegu. Wynika to z faktu, że przy labioplastyce narzędziem tradycyjnym jakim jest skalpel, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • krwawienia – znacznie bardziej obfitego niż w przypadku labioplastyki radiofalą 
  • obrzęku
  • zasinienia w trakcie kilku godzin po zabiegu.

Czy do labioplastyki podaje się znieczulenie?

Zabieg wykonuje się w krótkim znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie zazwyczaj wliczone jest już w cenę zabiegu. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Wtedy tak jak przed każdym znieczuleniem ogólnym, należy stawić się na zabieg na czczo. W przypadku znieczulenia miejscowego nie ma takiej potrzeby. Nalezy wziąć też pod uwagę, że po znieczuleniu miejscowym pacjentka jest uruchamiana od razu po zabiegu, można udać się do domu. Znieczulenie ogólne wymaga czasu na wybudzenie pacjentki.

Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki

Przez około 24h po zabiegu plastyki warg sromowych nalezy unikać dłuższego, kilkugodzinnego przebywania w pozycji siedzącej.
Natomiast przez ok. 7 dni po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia, zadbać o odpowiednią higienę stref intymnych. Najlepiej stosować żel lub mydło antybakteryjne. W trakcie rekonwalescencji, konsultacja po zabiegu jest zazwyczaj wliczona w koszt zabiegu. Lekarz ocenia wtedy etap gojenia się ran i diagnozuje ewentualne nieprawidłowości. Do normalnego współżycia można powrócić po ok. 3 miesiącach od zabiegu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close